اپیلاسیون در بارداری

اهمیت به زیبایی و آراستگی یکی از کارهایی است که هر «خانم بارداری» به آن توجه می کند. گاهی به علت عدم آگاهی از وسایل نامناسب برای این آراستگی استفاده می شود. در این مقاله برخی از توصیه های بهداشتی در زمینه ی اپیلاسیون را شرح داده ایم.
اپیلاسیون و خدمات تخصصی ناخن
موم انداختن، مانیکورو پدیکور، به طور مستقیم کودک را در معرض آسیب قرار نمی دهد، اما عفونت پوستی که ممکن است متعاقب ان ایجاد می شود می تواند خطرناک باشد. اطمینان حاصل کنید که سالن اقدامات بهداشتی لازم را انجام دهد و وسایل مورد استفاده را قبل و بعد از استفاده حتما استریل کند.در هر صورت روند تصمیم گیری در افراد متفاوت است ممکن است بعضی از خانم ها از رنگ کردن موهایشان در دوران بارداری خودداری کنند و برخی ممکن است آن را تا پایان سه ماه اول بارداری به تعویق بیاندازند. اما بهتراست با شرایط بارداری کنار بیایید و از زیبایی خود در این دوران نیز لذت ببرید.
محصولات پوستی
بیشتر محصولات صورت، به مقدار بسیار کم از پوست به جریان خون مادر منتقل می شوداما بعید است که منجر به آسیب به جنین گردد.از مصرف محصولات حاوی ترتینوئین (Retin-A، Atralin، …)، اجتناب کنید. ایزوترتینوئین (Amnesteem، Claravis،…)، به عنوان یک داروی تجویزی برای آکنه شدید مورد استفاده قرار می گیرد اما به علت ایجاد نقص در جنین استفاده از آن در دوران بارداری ممنوع است.
لوسیون اتوبرنزه کننده، ژل و اسپری
کارشناسان تخمین می زنند که فقط نیم درصد از دی هیدروکسی استون (DHA)، ماده فعال در لوسیون های اتو برنزه کننده که باعث تیره تر شدن پوست می شود وارد جریان خون مادر می شود البته مشخص نیست این مقدار چه تاثیری روی جنین می گذارد.استنشاق اسپری برنزه کننده خطرناک است چون مقدار زیادی دی هیدروکسی استون DHA را وارد بدن می کند.
رنگ مو
هنگامی که از رنگ مو یا سایر محصولات مو استفاده می کنید، مقدار کمی از آن در پوست شما نفوذ می کند. به نظر نمی رسد این مقدار از مواد برای جنین در حال رشد مضر باشد اما هنوز به مطالعات بیشتری نیاز است تا از بی خطر بودن این مواد اطمینان حاصل کنیم .با این حال توصیه می شود از رنگ مو در دوران بارداری و بخصوص در سه ماه اول خودداری کنید.