تغذیه ی مناسب در ماه پنجم بارداری

داشتن آگاهی از برنامه ی غذایی صحیح در ماه های مختلف «بارداری» مهم است. در این مقاله تغذیه ی مناسب در ماه پنجم «بارداری» را شرح داده ایم. عمل به توصیه های تغذیه ای نقش مفیدی در سلامتی «مادر باردار» دارد و دانستن این نکات نیز بسیار مفید خواهد بود.

مزه دادن طعم بعضی از محصولات غذایی در زنان باردار، زمانی شروع می شود که آن ها متوجه حاملگی خود می شوند. شما به عنوان یک مادر باردار در دوران بارداری خود، این نیازهای عجیب و غریب را معمولا نسبت به مصرف شکلات، بستنی، پیتزا و ترشی ها احساس خواهید کرد. اما مطمئن شوید که تا پایان این دوران، همه چیز در مسیر درستی باقی خواهد ماند. لازم است اکنون که مادری باردار هستید، بدانید که برخی کارهای ساده وجود دارد که شما با انجام دادن آن ها در طول سه ماهه دوم بارداری، از سلامت خود و فرزندتان مطمئن خواهید شد. بنابراین، در این مقاله، آنچه را که باید در رژیم غذایی شما در ماه پنجم بارداری گنجانده شود، یادآور خواهیم شد.

در ماه پنجم بارداری، گنجاندن چه غذاهایی در رژیم غذایی مادران مناسب است؟

۱٫ خوردن غذاهای غنی از پروتئین در ماه پنجم بارداری :
به عنوان یک مادر باردار، لازم است همیشه به یاد داشته باشید که پروتئین ها، بلوک های سازنده ساختمان بدن ما هستند. این مواد به عنوان بهترین ماده غذایی در ماه پنجم بارداری شناخته شده اند. داشتن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین برای اطمینان از رشد فیزیکی جنین در این دوره لازم و ضروری می باشد. رشد عضلات، پوست و سایر اندام های فرزند شما و همچنین حفظ آن ها از آسیب ها، نیازمند دریافت پروتئین کافی است. پروتئین در مواد غذایی مانند مرغ، تخم مرغ، آجیل، حبوبات و غلات یافت می شود. اگر شما به عنوان یک زن باردار گیاه خوار هستید، می توانید از تکه های سویا، نخود بخار پز، پنیر و پنیر سویا در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

۲٫ مصرف گوشت گاو در دوران بارداری باید همراه با مصرف مایعات فراوان باشد:

هیدراته (پر آب) نمودن بدن برای تمام افراد در هر سنی و در کل زمان ها لازم و ضروری است. شما هم به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که در حال حاضر باید برای مراقبت از دو نفر در تلاش باشید. بنابراین، فراموش نکنید که نوشیدن مقدار زیادی آب در دوران بارداری برای جلوگیری از یبوست بسیار مهم خواهد بود. علاوه بر نوشیدن آب، مصرف حداقل ۲ لیوان شیر هم در هر روز نیاز مادر و جنین را به کلسیم و ریزمغذی های دیگر برآورده خواهد کرد که برای رشد و سلامت استخوان های فرزند شما حیاتی می باشد.

۳٫ در ماه پنجم بارداری به قدرت انواع مختلف سالادها تکیه کنید:
مواد مغذی موجود در سبزیجات خام مانند کلم، هویج، گوجه فرنگی تازه، برگ و ریشه چغندر، از منابع عالی برای به دست آوردن مواد معدنی و فیبرهای لازم برای سلامت بدن مادران بارداری و رشد مناسب فرزندان آن ها می باشد. مادران باردار باید از مصرف سس های سالاد و ترشی سبزیجات به جز زیتون اجتناب کنند، چرا که این مواد غذایی محتوی سدیم بالایی هستند. همچنین مطمئن شوید که در دوران بارداری مقدار زیادی آب می نوشید، طوری که یبوست کاملا در شما از بین رفته باشد. پیشنهاد می شود که زنان باردار روزانه به طور متوسط، ۱ اونس فیبر در رژیم غذایی خود داشته باشند. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از فیبر در رژیم غذایی دوران بارداری، می تواند عوارضی مانند بواسیر را حتی بعد از زایمان هم کاهش دهد.

۴٫مواد غذایی خوب و سالم در ماه پنجم بارداری :
فراموش نکنید که رژیم غذایی شما به عنوان یک مادر باردار، باید شامل غلات سبوس دار باشد. غلات کامل مانند گندم، برنج، ذرت و جو سبوس دار، غنی از ویتامین E، ویتامین B کمپلکس، آهن و منیزیم هستند. طبق تحققات دانشمندان، مصرف غلات توسط مادران باردار نیاز کودک در حال رشد آن ها را به انرژی و مواد مغذی، به خوبی برطرف خواهد نمود.

۵٫ خوردن سبزیجات تازه در ماه پنجم بارداری:
خوردن مقدار زیادی از سبزیجات سبز در دوران بارداری، ممکن است برای مادران باردار خسته کننده به نظر برسد. اما این کار را به خاطر آینده خود و سلامتی فرزندتان انجام دهید. داشتن رژیم غذایی که شامل اسفناج، شنبلیله و کلم بروکلی است می تواند نیاز بدن فرد را به آهن برآورده کند. شما می توانید در دوران بارداری برای ایجاد تنوع از پخت گریل هلندی سبزیجات با اضافه کردن برخی ادویه های تند به آن ها استفاده کنید. همچنین، فراموش نکنید که با افزودن تعداد انگشت شماری از برگ های اسفناج در مخلوط غذایی روزانه خود، می توانید از تمام ویتامین های آن بهره ببرید.

۶٫ مصرف میوه در ماه پنجم بارداری:
میوه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بوده و دارای طعم خوشمزه ای هستند، شما هرگز نمی توانید میوه ها را با توجه به مغذی و مفید بودن آن ها طبقه بندی و انتخاب نمایید، چون همه انواع آن ها به نوعی سرشار از ویتامین هستند.شما مادر باردار می توانید میوه هایی مانند سیب، گلابی، موز، کیوی، پرتقال و انواع توت ها، را که بی دانه و بسیار مغذی هستند، انتخاب کنید. مثلا از خود بپرسید که چرا شما در این دوران از توت فرنگی و ماست مخلوط که دارای چربی مفید هم است، استفاده نمی کنید؟