دلایل افزایش حرارت بدن در بارداری

درباره ی افزایش حرارت بدن در «بارداری» توضیحاتی در مقاله ی قبلی ارائه کردیم و در این مقاله در ادامه ی این توضیحات، بیشتر درباره ی  دلایل این موضوع توضیح داده ایم. دانستن این توضیحات برای «مادر باردار» مفید خواهد بود.

آیا شما هم میزان مصرف مایعات روزانه خود را با دقت ارزیابی می­کنید؟ اگر حساس هم نباشید، باید بدانید که در این دوران، سیستم حرارت مرکزی بدن شما تغییر کرده و به شدت بالا می­رود. اما لازم نیست که در این باره فکرهای بکنید! زیرا دوران بارداری زنان به عنوان یک دوره بسیار “گرم” در زندگی همه زنان محسوب می­شود. بسیاری از پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می­کنند که نمیتوان از بالا رفتن بیش از حد دمای بدن زنان در دوران بارداری جلوگیری نمود. اگر به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه می­خواهید در مورد گرم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری، بیشتر بدانید، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید.

علائم گرگرفتگی در بارداری:

همه ما می­دانیم که یکی از بدترین حقایق در مورد گرم شدن بیش از حد زنان در دوران بارداری این است که بروز این حالت، احساس بسیار ناراحت­کننده­ای را در این مادران ایجاد نموده و حتی در برخی موارد، ممکن است باعث بروز علامت خطرناک در بدن این افراد شود. در واقع، این افزایش دما اثرات خاصی را در بدن زنان باردار به وجود می­آورد، که برخی از مهم­ترین آن­ها عبارتند از:

خشک شدن دهان و بدن در بارداری

بروز احساس ضعف و خستگی در بارداری

ایجاد حالت سرگیجه در در بارداری

بروز حالت تهوع و استفراغ در بارداری

احساس سبک­سری در بارداری

یادتان باشد که اگر این علائم همراه با علائم دیگر مانند استفراغ و انقباضات دردناک رحمی در بدن شما بروز کرد، مراجعه فوری به پزشک متخصص زنان و زایمان ضروری است.

چرا اکثر زنان باردار احساس گرگرفتگی می­کنند؟

یادتان باشد که افزایش درجه حرارت بدن شما تا ۳۹٫۵ درجه سانتیگراد با عنوان گرم شدن طبیعی در نظر گرفته می­شود، که در علم پزشکی با عنوان “هیپرترمی بارداری” شناخته می­شود.

علل گرگرفتگی در بارداری:

به عنوان یک خانم جوان به خاطر داشته باشید که عوامل مختلفی به افزایش بیش از حد دمای بدن زنان در دوران بارداری کمک می­کند، که مهم­ترین این عوامل عبارتند از:

انجام فعالیت بدنی زیاد زنان باردار در هوای بسیار گرم

بالا رفتن درجه حرارت بدن به دلیل تب کردن، با توجه به وجود برخی بیمارهای زمینه­ای در بدن زنان باردار

انجام تمرینات شدید ورزشی برای یک دوره طولانی مدت، در دوران بارداری

حمام کردن زنان بارداری به صورت خیلی گرم و طولانی

قرار گرفتن زن حامله در سونای گرم و خشک برای مدت طولانی

خطرات گرگرفتگی در بارداری:

یادتان باشد که بالا رفتن بیش از حد دمای بدن شما در اوایل دوران حاملگی می­تواند به جنین در حال رشد داخل رحمتان آسیب برساند. برخی از آثار منفی که بر اثر بالا رفتن بیش از حد دمای بدن مادر در دوران بارداری دیده می­شود، عبارتند از:

تحقیقات محققان در مورد بالا رفتن بیش از حد دمای بدن زنان در طی دوران بارداری نشان می­دهد که بالا رفتن درجه حرارت بدن این مادران به اندازه ۳۹ درجه سانتی­گراد می­تواند باعث بروز مشکل نقص لوله­های عصبی در جنین داخل رحم شود. معمولا، این ناهنجاری با علت بسته شدن و یا آسیب دیدن لوله­های عصبی جنین در ۲۵ روز پس از لقاح تخمک رخ می­دهد.

همچنین، گرم شدن بیش از حد بدن مادر در سه ماهه اول از دوران بارداری می­تواند کم­آبی بدن، بروز سرگیجه و تهوع را در بدن این افراد به دنبال داشته باشد.

البته، گرمای زیاد بدن مادر در دوران حاملگی برخی پیامدهای دیگر مانند هیپرترمی بارداری و یا عقب­ماندگی رشد جنین، مرگ داخل رحمی جنین و یا بروز اختلالات عصبی را هم ممکن است به دنبال داشته باشد.

علاوه بر مشکلات ذکر شده، مبتلا شدن مادران باردار به تب بالا می­تواند باعث بروز شکاف در لب و کام جنین داخل رحم این افراد شود.