شروع ارتباط احساسی با کودکتان

شاید برایتان جای تعجب باشد که کتاب خواندن و ارتباطات احساسی بر جنین تان تاثیر می گذارد اما این یک حقیقت است و «مادران باردار» باید ارتباط احساسی مثبت با جنین شان برقرار کنند. در این مقاله درباره ی این موارد توضیحاتی داده ایم.

کتاب خواندن برای جنین, کتاب خواندن برای کودکی که هنوز درون رحم مادر است باعث افزایش پیشرفت های هوشی و احساست و نیز سلامتی می شود.

قبل از اینکه کودک غان و غون کردن ( صداهای اولیه نوزاد) را شروع کند شاید حتی درون رحم مغز آنها صداها و شکل واژه ها و زبان را پردازش می کند.

کتاب خواندن برای جنین

مزایای کتاب خواندن مادر و پدر برای جنین

زنان اغلب درباره اینکه باید برای فرزندشان طی دوران بارداری کتاب بخوانند می پرسند. آوا شناختی صدا و کلمات مادر توسط جنین از همان ابتدا از سایر صداها قابل تفکیک است. این بدان معنا نیست که کودک متولد شده، شکسپیر و موزارت از بر بخواند بلکه اینگونه کودکان قادر به تشخیص ریتم و ملودی صدای مادرانشان هستند. به دلیل چنین شناختی بسیاری از متخصصین و مادران براین باورند که در خواندن در زمان جنینی مزایای بسیاری وجود دارد.

پیشرفت در آموزش های اولیه که مانند یک ابزار موثر برای آرامش و آسایش فرزندانشان در طی دوران رشد آن هاست یکی از این مزایاست.

ملاحظات

ویلیام فیفر، استاد روانشناسی رشد دردانشگاه کلمبیا و مدیر تحقیقاتی ، ثابت کرده است کودکان پس از تولد چنانچه در زمان جنینی صداهای مادرانشان را شنیده باشند از بین صداها به صدای مادرشان واکنش نشان می دهند.

فیفر و همکارانش به طور تصادفی صداهای ضبط شده مادارن دیگر و صداهای مادران نوزادان تازه متولد شده را برای آزمایش پخش کردند. کودکانی که صدای مادرشان را قبلا شنیده بودند با محکم تر مکیدن واکنش نشان دادند و این امر بر توانایی تشخیص صداهایی است که درون رحم بوده اند و می شنیدند دلالت دارد.

نتایج و اثرات کتاب خواندن مادر برای جنین در دوران بارداری

خواندن برای کودک درون رحم تجربه ایست برای پیوند بین شما و فرزند شما و هرکس دیگری از اعضای خانواده که  در امر خواندن شرکت می کند. هر کسی که با احساس بیشتری در لحن صدای خود وقایع را برای کودک درون شکم مادر مطرح می کند به او این اجازه را  می دهد که یک ارتباط احساسی با کودک برقرار کند.

خواندن برای کودک به پدران این اجازه را می دهد که پیوند و ارتباط عاطفی تر و صمیمی تری با فرزند داشته باشد در مقایسه با پدرانی که ارتباطی با دوران بارداری ندارند و فقط نظاره گر این تجربه به عنوان یک تماشاگر هستند.

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که بطور مداوم داستان خاصی برای آنها خوانده شده است پس از تولد نسبت به همان داستان واکنش رفتاری نشان می دهند. این واکنش می تواند به والدین کمک کند تا کودکانشان را قبل از خواب و رفتن به تختخواب آرام کند.

مفهوم و اهمیت کتاب خواندن مادر برای جنین در دوران بارداری

این تصور در مورد کودکان وجود دارد که شروع آموزش و شالوده زبان آموزی از زمان جنینی می باشد. همینطور که در رحم رشد می کنند یاد می گیرند که صداهای مادرشان را تشخیص دهند و با با صدای مادر به آرامش و امنیت برسند. بسیاری از محققین و پزشکان معتقدند که خواندن برای کودکی که هنوز درون رحم مادر است باعث افزایش پیشرفت های هوشی و احساست و نیز سلامتی می شود و پی برده اند که قبل از اینکه کودک غان و غون کردن ( صداهای اولیه نوزاد) را شروع کند شاید حتی درون رحم مغز آنها صداها و شکل واژه ها و زبان را پردازش می کند.

تصورات غلط

اختراعات جدید که در بازار فروخته می شود تحت عنوان مفاهیم آموزشی برای جنین مانند وسایل شنیداری که زنان باردار با تسمه به شکمشان می بندند تا موسیقی پخش کند یا داستان سرایی کند، ممکن است از نظر سلامت و بهداشت مناسب نباشد و ایده خوبی برای استفاده زنان باردار نیست. شواهد کافی وجود ندارد که این وسایل تأثیر گذار باشند به دلیل اینکه سرعت امواج صوتی در آب از هوا بیشتر است و امواج صوتی به شدت در مایع آمنیوتیک تقویت می شوند.(جنین در شکم مادر در آب است).

اخطار

باید در استفاده از هر آن چیزی که کودک شما را تحریک می کند احتیاط لازم را بکار ببرید و برای کودکی که هنوز متولد نشده است قبل از استفاده از هر وسیله ای که از خود صدا یا حرکت ایجاد می کند می بایست با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که هر حاملگی ویژگی ها و ظرافت های خاص خود را دارد سازندگان چنین وسایلی نمی توانند ادعایی بر امنیت و سلامت استفاده از آنها را داشته باشند و این وسایل برای وضعیت ها و موقعیت های مشابه پزشکی نمی توانند قابل استفاده باشند.