عدم خود درمانی با دارو در سه ماهه ی اول دوران بارداری

خیلی از «مادران باردار» در دوران بارداری خود داروهای مختلفی مصرف می کنند و وقتی از آن ها می پرسید کدام دکتر این دارو را تجویز کرده، می گویند خودشان به صورت خود درمانی مصرف می کنند. سرانه ی مصرف خود درمانی در کشور ما بالاست شاید یکی از دلایل آن هزینه ی زیاد رجوع به پزشک و مشورت گرفتن از آن باشد. در این مقاله نبه طور خلاصه درباره ی مصرف دارو در سه ماهه ی اول بارداری صحبت کرده ایم و با دلایل علمی درباره ی علت «عدم مصرف دارو» در این دوران نوشتیم.

مراقب باشید تا چند ماه قبل از تصمیم به باردارشدنتان هیچگونه دارویی مصرف نکنید و به صورت خودسرانه در اوایل بارداری تان نیز دارویی میل نکنید.حمید بیگدلیان فوق تخصص جراحی گفت: بالا بودن میزان خون در ریه و همچنین بالا بودن فشار خون ریوی و نارسایی قلبی که مهمترین علت آن باز بودن سپتوم Septom است که از نشانه‌های ابتلای به آن عدم تمایل نوزاد به خوردن شیر و تنگی نفس است و در صورت تشخیص به موقع حداکثر تا ۵-۶ ماهگی با عمل جراحی درمان انجام می شود.این فوق تخصص قلب همچنین تصریح کرد: اگر نوزاد علائمی همچون تعریق، عدم رشد،‌ عفونت- سیاهی لب هنگام شیر خوردن و تنفس زیاد داشته باشد باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد و در صورت تشخیص به موقع دارای نتایج رضایت بخش خواهد بود.

این فوق متخصص قلب در رابطه وضعیت مادر در دوران بارداری عنوان کرد: به علت تشکیل قلب جنین در ۳ ماهه اول و اهمیت تحت نظر بودن مادر از شروع دوران بارداری باید بارداری به صورت خواسته صورت گیرد.وی در پایان خاطر نشان کرد: مادر باید به طور کامل تحت نظر پزشک بوده و از مصرف خودسرانه هر گونه دارو خودداری کند.همچنین استفاده از مواد مخدر و روان گردان برای جنین خطرات فراوانی را به دنبال دارد.