غذاهای مصرفی در ماه چهارم بارداری

برای خیلی از «مادران باردار» که «سه ماهه اول بارداری» را رد می کنند، سوال پیش می آید که در «ماه چهارم بارداری» خودشان چه غذاهایی باید مصرف کنند. در این مقاله به توضیح پاسخ این سوال پرداخته ایم که مطالعه ی آن می تواند سوال های ایجاد شده در این زمینه را پاسخگو باشد.

 1. ۱٫ مصرف مواد غذایی با فیبر بالا در ماه چهارم بارداری :

به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که ماه چهارم بارداری زمان مناسبی برای شروع یک برنامه بنیادی به منظور رهایی از یبوست در ماه های بعدی دوران بارداری و همچنین یبوستی است که بعد از زایمان به وجود خواهد آمد. همچنین، شما به عنوان یک مادر باردار باید مطمئن شوید که مقدار زیادی فیبر در مواد غذایی مصرفی خود در هر وعده غذایی در ماه چهارم بارداری خود، قرار داده اید. از غذاهای پر فیبر می توان غلات سبوس دار، بلغور جو دوسر و سبزیجات برگ سبز را نام برد. فراموش نکنید که انتخاب طیف گسترده ای از گندم سبوس دار و غنی شده با آهن به جای نان سفید، به طور منظم یکی از کارهای حیاتی ماه چهارم بارداری است.

 1. ۲٫ اسیدهای چرب ضروری برای ماه چهارم بارداری :

علاوه بر مواد مغذی دیگر، بدن مادر باردار و جنین باید از اسیدهای چرب مفید، به منظور کاهش خطر زایمان زودرس بهره ببرد. بهتر است به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که وزن کم هنگام تولد و عقب ماندگی ذهنی و شناختی در جنین از عوارض این کمبودها خواهد بود. مادران باردار باید اطمینان داشته باشند که رژیم غذایی روزانه آن ها حاوی مقادیر کافی از امگا ۳ و امگا ۶ و اسیدهای چرب امگا ۹ باشد. به عنوان یک مادر باردار فراموش نکنید که قرار دادن مواد غذایی مانند ماهی آب شیرین، ماهی تن کنسرو، آجیل و روغن زیتون برای دریافت این چربی ها در ماه چهارم بارداری بسیار مهم، ضروری است.

 1. ۳٫اگر حالت تهوع و استفراغ در ماه چهارم بارداری در شما به عنوان یک مادر باردار از بین رفته است، می توانید غذاهای گوشتی را در رژیم غذایی خودتان قرار دهید، اما مطمئن شوید که گوشت مصرفی شما به خوبی شسته شده و به صورت کامل پخته شود. گوشت نپخته و خام ممکن است ویروس ها و باکتری های مرگباری را در خود داشته باشد که سلامتی شما و فرزندتان را به خطر اندازد. اگر شما به عنوان یک مادر باردار، بعضی وقت ها برای غذا خوردن در بیرون از منزل وسوسه می شوید، هم غذای تنوری و یا کباب شده سفارش ندهید. به یاد داشته باشید که حتما غذای مصرفی شما مادر باردار، باید از طریق گرما و بخار آب خوب پخته شده باشد.لزوم استفاده از گوشت در ماه چهارم بارداری :
 2. ۴٫
  1. ضرورت مصرف شیر و فراورده های لبنی در ماه چهارم بارداری:

  اینک بدن شما به عنوان یک مادر باردار و همچنین بدن جنین داخل رحم شما، نیازمند افزایش کلسیم مصرفی است. پزشک معالج شما به احتمال زیاد در هنگام ورود به ماه چهارم بارداری، به شما ویتامین D و قرص کلسیم تجویز خواهد کرد. اما شما خودتان هم می توانید با اضافه کردن حداقل یک لیتر شیر و محصولات آن به رژیم غذایی خودتان، در هر روز، به رشد و استحکام استخوان ها در فرزندتان کمک شایانی بکنید. ۲ لیوان شیر یا ۵۰۰ گرم کشک و یا ۲۰۰ گرم پنیر می تواند نیاز روزانه مادر باردار و جنین را برآورده نماید. باید به عنوان یک مادر باردار بدانید که مصرف این مکمل ها بهتر از قرص های کلسیم عمل خواهند کرد.

 3. ۵٫
  1. مواد غذایی غنی از آهن لازم در ماه چهارم بارداری:

  به یاد داشته باشید که چون جهش رشد جنین از ماه چهارم بارداری شروع می شود، به همین خاطر است که بدن مادر باردار در این دوران به آهن بیشتری نیاز خواهد داشت. علاوه بر این بدن شما به عنوان یک مادر باردار نیاز به ۳-۶ لیتر خون اضافی برای دوران بارداری دارد. بهتر است بدانید که داشتن یک رژیم غذایی غنی از آهن در ماه چهارم بارداری کمک می کند تا با ساخت خون بیشتر در مادر، جنین رشد بهتری داشته باشد. اضافه کردن گروهی از مواد غذایی مانند آجیل، تخم مرغ، میوه های خشک و محصولات گندم کامل به رژیم غذایی زنان باردار نیاز آن ها و جنین داخل رحمشان را به آهن اضافی برطرف خواهد کرد. همچنین مادران باردار قبل از شروع مصرف مکمل آهن، حتما باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.

 4. ۶٫همیشه به خاطر داشته باشید که میوه های تازه در طول دوران بارداری استفاده کنید، چون آن ها بارهایی از ویتامین ها و مواد معدنی را به همراه دارند. به علاوه، میوه ها سرشار از آب و فیبر هستند. به دلیل این که میوه های تازه از مواد نگهدارنده و عوامل رنگ های مصنوعی مبرا هستند، گزینه مناسبی برای تغذیه مادران باردار در این دوران خواهند بود. لازم است بدانید که در ماه چهارم بارداری، ممکن است اسیدیته شدن و سوزش سر دل آغاز شود. بنابراین، میوه های فصلی تازه در رنگ های مختلف باید بخشی جدایی ناپذیر از رژیم غذایی شما مادران باردار، در ماه چهارم بارداری باشد.میوه ها بهترین تغذیه در ماه چهارم بارداری :