مامای همراه شما / پرگ

وزن گیری نوزاد

دوران بارداری مقدمه زندگی انسانی است که به شکل جنین در رحم مادر حیات خود را آغاز کرده است. بخش مهمی از رشد و شکل گیری این جنین و سلامت او وابسته به تغذیه مادرش است. به همین دلیل برای مادران باردار وزن گیری جنین شان اهمیت بسیاری دارد. در هفته های آخر بارداری وزن گیری نوزاد اهمیتی دوچندان پیدا می کند چون در این دوران بیشترین میزان وزن گیری نوزاد اتفاق می افتد. 

وزن گیری در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سه ماهه نخست بارداری اضافه وزنی اتفاق نمی افتد و وزن تغییر قابل توجهی نمی کند اما در سه ماهه دوم و سوم افزایش وزن اتفاق می افتد. میزان وزن گیری در این زمان نیز با شاخص توده بدنی مادر (BMI) ارتباط دارد. در مورد افراد مختلف این موضوع متفاوت است. کسانی که وزن متعادل دارند بین ۱۱ تا ۱۶/۵ کیلوگرم وزن اضافه می کنند، افرادی که لاغر هستند بین ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرم وزن اضافه می کنند و برای افراد چاق و دارای اضافه وزن ۶ تا ۱۲ کیلوگرم اضافه وزن معمول شان است.

بیشترین اضافه وزن در هفته های آخر بارداری صورت می گیرد که نقش حیاتی در اضافه شدن وزن جنین دارد. البته این طور نیست که وزن بچه تابعی از وزن مادر باشد و حتما با اضافه کردن وزن مادر، وزن جنین بالا برود اما در هر حال این اضافه وزن در وزن گیری جنین نیز بی تاثیر نیست. وقتی ما با یک فرد نرمال روبه رو باشیم انتظار داریم که در هفته های آخر بارداری، هر هفته حدود ۴۰۰ گرم وزن اضافه کند.

تغذیه مادر باید از ابتدای بارداری زیر نظر متخصص باشد اما وزن گیری در هفته های آخر بسیار مهم است و باید حتما طبق برنامه غذایی که کارشناس تغذیه به مادر می دهد، پیش برود. چون در این دوران به علت سنگین شدن و بی اشتهایی و مشکلات دیگر ممکن است مادر تغذیه خوبی نداشته باشد که به رشد جنین آسیب برساند یا غذاهایی را استفاده کند که برای بدن خودش و رشد جنین فایده چندانی نداشته باشد.

در این دوران مادران همچنان الگوی «بشقاب من» را باید پیروی کنند و هر روز به اندازه کافی از گروه های مختلف غذایی مانند نان و غلات، گوشت و پروتیین، شیر و لبنیات و سبزی ها و میوه ها به مقدار متناسب استفاده کنند.

مادران باید توجه داشته باشند که زیاده روی در مصرف مواد غذایی کمکی به اضافه وزن جنین کمکی نمی کند. بیشترین چیزی که کمک می کند این است که مادر برنامه غذایی درست و اصولی داشته باشد و مغذی ها را در برنامه غذایی به اندازه کافی داشته باشد، مکمل های مورد نیازش را به طور مناسب دریافت کند، استراحت کافی داشته باشد و فعالیت بدنی لازم را بر اساس نظر متخصص انجام دهد. در کنار تمام این ها استفاده از منابع کربوهیدراتی و قندی می تواند به جنینی که دچار کمبود وزن است، کمک کند.
Back to top