از ماه سوم «بارداری» به بعد، جنین کم کم وزن می گیرد و این وزن گرفتن باعث سنگین شدن مادر می شود، همین زمان هاست که که نیاز به پوشیدن یک «کفش راحت»، احساس می شود. اینکه چه کفشی باید پوشید تا هم استاندارد باشد هم راحت باشد و هم صدمه ای به مهره های کمر و پاهای مادر وارد نکند از آن سوالاتی است که بسیار پرسیده می شود. متخصصان درباره بهترین نوع کفش مواردی را در نظر دارند و توصیه میکنند در این مقاله به بررسی «کفش مناسب بارداری» می پردازیم.

کفش کاملا تخت نپوشید

بعضی از کفش ها که معمولا به کفش باله معروف هستند، کفی تخت و بسیار نازک دارند و موقع راه رفتن با آنها احساس می کنید کوچک ترین سنگریزه های خیابان را حس می کنید! این کفش ها شاید در حالت عادی اذیت تان نکنند که بعید است اما بدترین انتخاب های ممکن در دوران بارداری هستند بنابراین در این دوران خرید کفش ارزان و غیر استاندارد را فراموش کنید و حتما سراغ کفش هایی بروید که کفی مناسب، مستحکم و متناسب با قوس کف پای شما داشته باشند. فراموش نکنید انتخاب کفش نامناسب علاوه بر اینکه به پاهای تان آسیب می رساند، می تواند موجب کلافگی و بی حوصلگی شما هم شود. بهترین انتخاب را می توانید از میان کفش های طبی بارداری داشته باشید و با خیال راحت با آنها پیاده روی کنید.

به سراغ بندی ها نروید
شاید در ماه های اول کار سختی به نظر نرسد اما بعد از ماه چهارم کم کم متوجه می شوید خم شدن و بستن بند کفش ها اصلا به راحتی سابق نیست. برای همین پیشنهاد می کنیم فقط ۲ مدل کفش بخرید؛ کفش های پشت باز و کالج هایی که پا به راحتی درون شان سر می خورد و نیازی به خم شدن و جا باز کردن با پاشنه کش ندارند. نگران تیپ تان هم نباشید، آنقدر مدل های زیبا با این شکل و شمایل در بازار پیدا می شود که به آراستگی ظاهرتان کوچک ترین آسیبی نمی رسد.

صندل یکی از بهترین کفش های این دوران
انتخاب این کفش ها در فصل های گرم از این جهت اهمیت دارد که به خنک ماندن پای شما کمک می کند بنابراین اگر شما از آن دست زنانی باشید که در دوران بارداری با افزایش دمای بدن رو به رو می شوید، می توانید از این بابت آسوده باشید که با پوشیدن صندل بخشی از گرمای هوا را از خود دور می کنید. دقت کنید برای انتخاب صندل هم سراغ صندل های تخت با دست کم ۲ تا ۳ سانت پاشنه بروید و استانداردهای لازم را برای کفش تان رعایت کنید.

باز هم کفش کتانی بهترین انتخاب است
شاید کتانی ها و کفش های ورزشی انتخاب های دوست داشتنی شما باشند و ترجیح بدهید در دوران بارداری باز هم از آنها استفاده کنید. در این صورت توجه داشته باشید پنجه این کفش ها باید کاملا آزاد و جادار باشند و در عین حال کفی مناسب و نرمی داشته باشند و در عین حال بندی نیز نباشند. بعضی از برندهای معروف کفش جدیدا کفش هایی را با طرح کتانی طراحی کرده اند که تمام ویژگی های کفش ورزشی را دارند اما پشت شان باز و پوشیدن شان برای خانم های باردار راحت است.

به پاشنه دارها نه بگویید
کفش هایی که پاشنه هایی بلندتر از حد استاندارد دارند خیلی راحت فشار روی کمرتان را مضاعف می کنند و می توانند دردهای ساده و قابل کنترل را به دردهای حاد و مزمن تبدیل کنند. بنابراین همین الان در جاکفشی را ببندید و از داشتن کفش های تخت و زیبای خود تا بعد از دوران بارداری لذت ببرید.