مامای همراه شما / پرگ

استفاده از انواع ظروف غذایی در دوران بارداری

انتخاب «ظروف غذایی» و استفاده از آن ها در «دوران بارداری» یکی از نکات با اهمیتی است که شاید خیلی از مادران باردار نسبت به آن بی توجه و یا بی اطلاع هستند . ظروف غذایی هنگام پخت و یا صرف غذا تاثیر بسیار زیادی در نگهداری و یا حذف «مواد مغذی»، مواد معدنی، ویتامین ها و املاح موجود در غذا دارد و به تبع آن وقتی مادر غذا را مصرف می کند با انتخاب درست ظرف غذا به جنین خود کمک می کند تا مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین و اگر «ظرف غذا» از جنس خوبی نباشد هر تلاشی برای  رساندن مواد غذایی به جنین به سرانجام نخواهد رسید. برای اینکه بدانید کدام ظروف در دوران بارداری بهتر است که مورد استفاده قرار گیرد پیشنهاد می کنیم با خواندن مطلب زیر با ما همراه باشید.

 

۱- ظروف سفالی :
از محاسن این ظرفها این است که اولا سبک هستند و ثانیا میتوان انها رادرمایکروفر گذاشت و همچنین قیمت مناسبی نیز دارند ولی هنگام استفاده ازاین ظروف این نکته قابل یاداوری است که رنگ ابی ظروف سفالی حاوی ترکیبات سرب بوده خطر مسمومیت با سرب را در مادر و جنین زیاد میکند.
۲- ظروف مسی:
حسن ظروف مسی این است که غذا در ان خوب می پزد و چون مس عایق حرارتی خوبی است و به راحتی میتوان پخت وپز را با ان کنترل کرد.
بدن یک خانم باردار به مقدار کم به مس نیاز دارد ولی مقدار بیشتر ایجاد مسمومیت میکند.سازمان غذا و دارو امریکا نسبت به استفاده از ظروف مسی بدون پوشش هشدارداده است زیرامس وارد غذاشده و ایجاد مسمومیت و اسهال واستفراغ میکند.از پختن غذاهای اسیدی نیز در ظروف مسی باید جدا پرهیز کرد زیرا مس با غذاهای اسیدی وارد واکنش های مضر می شود.
۳-ظروف برنجی:
ظروف برنجی از ترکیب مس وروی ساخته میشوند.شایان ذکر است که ظروف برنجی بطور چشمگیری از تجمع باکتریها جلوگیری کرده واز میزان عفونتها حتی عفونتهای بیمارستانی جلوگیری میکنند.
۴- ظروف آلومینیومی:
این ظروف سبک هستند و به خوبی حرارت را انتقال میدهند بیشتر از نیمی از پخت و پز امروزه در ظروف آلومینیومی انجام میشود.با هر بار پخت غذا دراینگونه ظروف مقداری آلومینیوم وارد غذای مصرفی میشودکه این خود باعث مسمومیت بصورت اختلال در سیستم عصبی وحتی بروز آلزیمر و مسمومیت های کلیوی کبدی و التهاب مفاصل شده و در نتیجه باید توجه داشت که سبزیجات برگی شکل مثل کاهو و غذاهای اسیدی مثل گوجه فرنگی و ریواس اگر در ظرف آلومینیومی پخته شوند مقدار زیادی الومینیوم جذب میکنند البته سازمان بهداشت جهانی مقدارحدود ۱۵۰میلیگرم آلومینیوم را در روز برای بدن مضر نمیداند زیرا میدانیم بیشتر داروها نیز از آلومینیوم ساخته شده اند.
۵-ظروف تفلونی:
پرطرفدارترین و در عین حال مضرترین ظرف اشپزخانه میباشد.به علت دارا بودن پلیمر در حرارت های بالا میسوزد و گازهای سمی تولید میکند که در جنین باعث کوتاهی قد و سرطان و ناهنجاریهای دیگر میشود.با هر بار پخت وپزلایه نازکی از تفلون به ظرف غذا می چسبد و رویه تفلونی ظرف بعد از مدتی از بین میرود.استری زیر آن نیز بعد از مدتی وارد غذا شده و سپس لایه آلومینیومی ظاهر میشود که به راحتی با قاشق کنده شده و وارد غذا میشود و این خود باعث بروز مسمومیت با آلومینیوم میشود که بصورت آلزایمر نرمی استخوان وکم خونی ظاهر میشود.
۶-ظروف یکبارمصرف
این ظروف باعث از بین رفتن ویتامینها و پروتیینهای موجود در غذاها شده وبا تجمع مواد سمی در بافت چربی باعث خستگی عصبی شدن ، بیخوابی کاهش پلاکتهای خونی و انتقال موادخطرناک از راه ژن از نسلی به نسل دیگر میشود.

 

برچسب ها: , , ,

Back to top