برای برخی از خانوم‌های «باردار» این سوال پیش آمده است که استفاده از کرم‌های آفتاب در «دوران بارداری» مضرر است یا خیر؟

کرم‌های ضد آفتاب برای جلوگیری از بروز و تشدید لک در پوست استفاده می‌شوند که برخی از کمپانی ها برخی از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند، که برخی از محققان بر این باور بودند که مواد شیمیایی موجود در کرم در دوران بارداری می‌تواند برای جنین خطر آفرین باشد، حال با تحقیقات جدید بر این نظر هستند که استفاده از کرم ضد آفتاب در این دوران اگر استفاده شود تاثیرات مثبتی دارد.

در توصیه‌های عمومی برای مادران باردار باید حتی‌المقدور در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرند و در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب باید در حدود هر ۳ ساعت یک بار از این کرم استفاده کنند.

 حتما شما هم از اینکه در دوران بارداری، زیبایی تان را از دست بدهید، نگران اید. این، نگرانی خیلی از خانم های باردار است که از دست ترک ها و تیرگی پوست بدن و صورت شان خسته شده اند.

اما خانم های باردار وقتی سراغ کیف آرایش شان می روند، نگرانی دیگری هم دارند: آیا استفاده از این مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری، خطری برای جنین ایجاد نمی کند؟

هیچ دلیل ثبت شده ای وجود ندارد که مواد شیمیایی موجود در کرم های ضدآفتاب که از طریق پوست جذب می شوند، به مادر یا به جنین آسیبی رسانده باشد. اگر بخواهید بیش از حد محتاط باشید، می توانید از یک ضدآفتاب غیرشیمیایی استفاده کنید.

بارداری و برنزه کننده ها

برخلاف شایعات موجود در بین مردم، استفاده از لوسیون های حمام آفتاب (برنزه کننده ها) کمتر از خود آفتاب گرفتن ضرر دارد. سوختگی ها و برنزه شدگی های پوست احتمال به وجود آمدن چین و چروک را در پوست زیاد می کند.

حال دیگر مهم نیست چگونه این سوختی ها روی پوست به وجود آمده باشند. تابش خورشید روی پوست صورت و پیشانی باعت بروز لکه هایی در صورت می شود که این امر در زنان باردار که خود به دلیل تغییرات هورمونی مستعد به وجود آمدن لک هستند، بیشتر نمود پیدا می کنند. بنابراین به زنان باردار توصیه می شود که در صورت امکان کمتر در معرض آفتاب و نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

بارداری و کرم های ضدترک

نزدیک ماه چهارم بارداری که می شود به تدریج ممکن است روی پاها، شکم و دستان راه راه های سفید یا صورتی رنگی نمایان شود. البته این موضوع در تمامی زنان باردار صادق نیست و به میزان کشش پوست بستگی دارد.

برای جلوگیری از پیش آمدن این راه راه ها که دیگر ناپدید هم نخواهد شد، بهتر است از همان ماه اول بارداری از کرم های ضدترک ویژه زنان باردار استفاده کنید.

بارداری و رنگ مو

خانم های باردار باید هنگام قرار گرفتن در معرض هر ماده شیمیایی (رنگ مو و مواد آرایشی مو) احتیاط به خرج دهند و این ۶ توصیه را جدی بگیرند:

۱) سعی کنید از فرآورده هایی که موها را صاف، بی رنگ، رنگ یا فر می کنند، تا سه ماهه دوم بارداری اجتناب کنید.

۲) ترتیبی دهید که استفاده از این مواد در جایی با تهویه خوب انجام شود.

۳) مواد شیمیایی را بیش از زمان لازم روی موها باقی نگذارید.

۴) اطمینان حاصل کنید که موها و پوست سرتان پس از استفاده از این مواد کاملا شسته شده اند.

۵) همیشه هنگام مصرف این مواد شیمیایی از دست کش استفاده کنید و دستورات سازنده را دقیقا رعایت کنید.

۶) برای اینکه مطئن شوید که به این مواد آلرژی ندارید، ابتدا آنها را روی دسته کوچکی از موهای تان آزمایش کنید.