مامای همراه شما / پرگ

امگا ۳ برای خانم های باردار

امگا ۳ برای خانم های باردار

تغذیه در «دوران بارداری» از اهمیت فوق العاده مهمی برخوردار است. مادرانی که در این دوران از تغذیه ی بهتری برخوردارند، طبیعتا سلامتی آن ها هم بیشتر قابل تضمین است. در این مقاله درباره ی ماده ی غذایی ای به نام امگا ۳ صحبت کرده ایم.

حتما تا به حال اسم امگا ۳ به گوشتان خورده. امگا ۳ یکی از موادغذایی و ریز مغذی‏‌هایی است که برای تندرستی اهمیت دارد و بشر نمی‏‌تواند بدون آن سرکند. امگا ۳ از طریق بعضی مواد غذایی خاص به دست می‌آید و به بدن می‌رسد. کین‌تان، پژوهشگر نامدار مواد غذایی در این باره می‏‌گوید: «اگر می‏‌گوییم امگا ۳ ضروری است، منظور این است که این ماده اهمیت زیادی دارد و بدن نمی‏‌تواند فقدان آن را تحمل کند. همه‏ هم خانواده‏‌های امگا مهم هستند و غیر از امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ هم برای بدن لازم هستند. این ریز مغذی در مواد غذایی مثل روغن زیتون، محصولات لبنی و مواد دیگر وجود دارد. هر امگایی عملکردهای متفاوتی دارد. امگاها قادر هستند موادی برای یاخته‏‌ها و سلول‌های بدن، اعصاب و هورمون‏‌ها بسازند.»

 

امگا ۳ برای باردارها

اسید‏های امگا ۳ برای زنان باردار اهمیت دارند زیرا به کاهش امکان ابتلا به پیش تشنج بارداری کمک می‏‌کند. پیش تشنج بارداری عارضه‌ بالقوه خطرناکی است که شاید در اواخر دوران بارداری پیش بیاید و در صورت درمان نشدن به تشنج و اثرات خطرناک دیگر منتهی می‏‌شود. نشانه‏‌های پیش تشنج بارداری فشار خون بالا، احتباس مایعات، افزایش زیاد وزن و وجود پروتئین در ادرار است. برای جبران این بیماری می‏‌توان از محصولات لبنی استفاده کرد که حاوی امگا ۳ هستند. پنیرهای امگا ۳ یکی از این محصولات هستند. این نوع پنیر در حال حاضر در بازار موجود است و با مصرف آنها می‌توان بخش بزرگی از نیاز بدن به این ماده را تامین کرد.

یکی از مهمترین دسته افرادی که باید نسبت به رژیم مناسب امگا ۳ توجه ویژه داشته باشند، بانوان باردار هستند. در مورد بانوان باردار جدا از معاینه‏‌ها و ورزش‏‌های پیش از زایمان، مصرف غذاهای متعادل روزانه برای حفظ و گذراندن بارداری سالم ضرورت دارد. پزشکان معمولا قدری اسید فولیک یا مکمل‏‌های مولتی ویتامین را در دوران بارداری تجویز می‏‌کنند. بیشتر بانوان به تاثیر اسید فولیک در تسریع رشد جنین پی‏‌برده‏‌اند ولی در مورد مزایا و تاثیرات اسیدهای چرب ضروری هنوز اطلاع رسانی نشده است.

تاثیر امگا ۳ بر جنین

به نظر کین‌تان، جنینی که در رحم مادر است، مقدار زیادی مواد غذایی را از مادر می‏‌گیرد. در واقع جنین مواد مورد نیازش را به طور کامل از بدن مادر برمی‌دارد و به همین دلیل برای بسیاری از مادران که مواد غذایی لازم را در دوران بارداری دریافت نمی‌کنند بعد از زایمان به کمبود مواد غذایی دچار می‌شوند. مادری که در دوران بعد از زایمان کمبود امگا ۳ داشته باشد، احتمالا به افسردگی بعد از زایمان (PND) دچار می‏‌شود.

بنابراین برای مادران مصرف امگا ۳ حین بارداری و پس از وضع حمل بسیار لازم است. به باور متخصصان بدن مادران به ویژه پس از زایمان نیاز به اصلاح و بهبود دارد. از همین رو بدن نیازمند مواد لازم است. علاوه‌بر این، این مواد نقش بسیار مهمی در رشد کودک متولد شده ایفا می‌کنند. امگا ۳ به ساخت مغز کودک، تشکیل شبکیه‏ چشم و رشد دستگاه عصبی جنین کمک می‏‌کند. علاوه بر این امگا ۳ بر رشد دستگاه قلبی و تنفسی نیز اثرگذار است.

امگا ۳ بدن را ترمیم می‌کند

بنا به اظهارات کین‌تان، امگا ۳ در هورمون‏‌ها نقش یک پیام‌رسان را ایفا می‌کند و دستگاه گردش خون در این بین به عنوان شبکه انتقال است. در واقع هورمون‏‌ها از طریق جریان خون در بدن شما حرکت می‏‌کنند و به سلول‌های‏تان اطلاع می‏‌دهند که چه کاری را باید انجام بدهند. اما چنانچه تولید آن از عهده‏ بدن‌تان برنیاید، دچار بیماری‌های مزمن می‏‌شوید. کمبود یا نبود مواد سازنده‏ لازم به بدن شما آسیب می‌رساند. این مواد باید برای ترمیم، رشد یا بهبود بدن شما استفاده شوند و هرگونه کمبود یا فقدان آن‌ها به تحلیل و فروپاشی بخشی از بدن منجر می‏‌شود. به همین دلیل دستیابی به مقادیرکافی امگا ۳ برای بدن نقشی اساسی دارد. این ماده کمک می‌کند فرآیند ترمیم در بدن به سهولت انجام شود.

برچسب ها: , ,

Back to top