مامای همراه شما / پرگ

اهمیت ظروف غذایی در دوران بارداری

اهمیت ظروف غذایی در دوران بارداری

«ظروف غذاخوری» بر بدن یک «خانم باردار» تاثیر می گذارد! اما چطور؟ از چه ظروفی باید استفاده کرد؟ و از چه ظروفی نباید استفاده کرد؟ در این مقاله سعی کرده ایم جواب بعضی از این سوالات را به طور شفاف بدهیم تا با مطالعه ی آن از نگرانی در این مورد راحت شوید.

ظروف غذای امروزه اکثرا از جنس چینی، ملامین، پیرکس، ارکوپال، بلور و حتی گاه سفال است و یا از ظروف یکبار مصرف باتوجه به سبک زندگی استفاده می شود ولی هیچوقت از خود پرسیده اید جنس و کیفیت ظروف غذایی در یک خانم باردار چه اهمیتی دارد؟

بارداری دوران بارداری

بهتر است خانم های باردار در این دوران از ظروف تفلون استفاده نکنند و سعی کنند در ظروف دیگری غذایشان را تهیه کنند این نوع ظروف حاوی مواد شیمیایی هستند که در صورت تداخل با تغذیه آنان می تواند برای جنین مشکل ساز باشد
مطالعات محققان دانشگاه براون آمریکا نشان می دهد، استفاده از ظروف تفلون در دوران بارداری، احتمال افزایش چربی و اضافه وزن کودکان را افزایش می دهد.

مطالعات محققان نشان می دهد، استفاده از ظروف تفلون در دوران بارداری ، احتمال افزایش چربی و اضافه وزن کودکان را افزایش می دهد.

یکی از مواد شیمیایی اصلی استفاده شده در ظروف تفلون، PFOA نام دارد، تحقیقات نشان می دهد استفاده از ظروف تفلون در دوران بارداری، بدن را در معرض این ماده شیمیایی قرار می دهد که با افزایش احتمال اضافه وزن و چربی بدن کودکان مرتبط است.

در این پژوهش کودکان دو تا هشت ساله مورد بررسی قرار گرفتند، نتایج نشان می دهد وزن کودکانی که مادرشان در دوران بارداری در معرض مقادیر بالای PFOA قرار داشته، در هشت سالگی ۱,۱۳ کیلوگرم (۲٫۵ پوند) بیش از کودکانی است که مادرشان در دوران بارداری از ظروف تفلون استفاده نکرده است. محققان معتقدند گرچه این مقدار زیاد نیست؛ ولی می تواند جای نگرانی باشد.
PFOA جزء مجموعه ای از مواد شیمیایی صنعتی است که Obesogens نام دارند. این مواد سوخت و ساز طبیعی بدن را تحت تاثیر قرار می دهند و سبب اضافه وزن می شوند.
تحقیقات دیگری که به بررسی تاثیر ماده شیمیایی PFOA و سرطان پرداخته، نشان می دهد این ماده با افزایش احتمال ابتدا به سرطان مثانه و کلیه مرتبط است.

برچسب ها: , ,

Back to top