مامای همراه شما / پرگ

بارداری و افزایش وزن

رابطه وزن و سلامتی در «تغذیه دوران بارداری» :

همه خانم ها در طی «بارداری» به طور معمول افزایش وزن را تجربه خواهند کرد که امری طبیعی است و نه تنها جای نگرانی نمی باشد بلکه نشان دهنده سلامتی و تندرستی مادر «باردار» هم می باشد .

طبق گفته متخصصان معمولا ۱۰ کیلوگرم الی ۱۲کیلوگرم افزایش وزن در طی «دوران بارداری» امری طبیعی است . افزایش وزن به اندازه بیان شده باید در طول ۹ ماه اتفاق بیوفتد آن هم به صورت تدریجی!

ما سعی کردیم در زیر روند معول افزایش وزن را برای شما شرح دهیم، که به این صورت است:

نخستین اضافه وزن در حدود یک تا دو کیلوگرم است که از آغاز «بارداری»مادر می باشد تا هفته ۱۲ ، دومین دوره افزایش وزن معمولا معادل ۳۰ الی ۴۰۰ گرم در هر هفته می باشد که از هفته ۱۲ الی ۲۸ «بارداری» آغاز می شود .

و سومین دوره افزایش وزن خانم های «باردار» معمولا در هر ماه بین ۱ تا ۳ کیلوگرم می باشد که از هفته ۲۸ «بارداری» آغاز می شود و تا هفته ۴۰ ادامه دارد .

بهتر است همه مادران «باردار»  نسبت به تناسب اندام خود در «دوران بارداری» و  پس از «دوران بارداری» توجه داشته باشید.

همه خانم های «باردار» یک نگرانی مشترک دارند!و آن این است که چگونه می توانند به تناسب اندام برسند چراکه در «دوران بارداری» چاق شده اند و تناسب اندامشان به هم خورده است! مادران «باردار» همیشه این فکر در ذهنشان هست که بهترین زمان برای آن که دوباره شروع به کسب نمودن تناسب اندام کنند چه زمانی است؟

یک نکته ای که در این جا وجود دارد این است که کاهش وزن مادران «باردار» ابتدا و بیشتر از همه در هنگام زایمان و همچنین در ۲ هفته نخست می باشد . این موضوع یعنی کاهش نگرانی مادران «باردار»! چراکه در حین زایمان وزن زیادی را از دست می دهند و به تناسب اندام نزدیک تر می شوند .

. مابقی اضافه‌وزن نیز که حدود ۵/۲ کیلوگرم است، باید از هفته دوم تا ۶ ماه بعد از زایمان کاهش یابد. البته مادرانی که قبلاً زایمان داشته‌اند، مقداری از افزایش وزن زمان بارداری خود را حفظ خواهند کرد

 

چهار ویتامین مورد نیاز و ضروری

اسید فولیک، آهن، کلسیم و روی. تمام خانم‌های باردار به این ۴ مورد نیاز دارند. اما چقدر و چگونه؟ در قالب غذا یا مکمل؟ کارشناسان تغذیه پاسخ می‌دهند:

▪ اسید فولیک

اسید فولیک یا همان ویتامین B۹ در سه ماهه اول بارداری (و حتی از ۲ ماه قبل از شروع بارداری) مورد نیاز است. این ویتامین در تشکیل و تکامل سیستم عصبی جنین نقش مهمی دارد. کمبود اسید فولیک در نخستین ماه‌های بارداری ممکن است به بیماری اسپینا بیفیدا منجر شود. این بیماری به دنبال عدم تکامل رشد مغز، نخاع و پرده مننژ بروز می‌کند و منجر به فلج شدن نوزاد می‌شود. این ویتامین همچنین می‌تواند از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های مادرزادی مانند لب‌شکری جلوگیری کند.

ـ منابع مناسب اسید فولیک عبارتند از:

جو، میوه‌ها و سبزیجات تازه، آب پرتقال، عدس، نخود و برنج.

اما سوای مصرف این مواد غذایی، استفاده از مکمل اسید فولیک (روزانه ۴۰۰ میکروگرم) از ۲ ماه قبل از بارداری و تا انتهای ۳ ماهه اول بارداری توصیه می‌شود. البته این مقدار فقط برای خانم‌هایی با شرایط عادی توصیه می‌شود و در شرایط غیر عادی حتماً نیاز است که با پزشک در مورد میزان مصرف این مکمل مشورت شود.

▪ آهن

آهن، خون مورد نیاز برای ارسال مواد غذایی به جفت را فراهم می‌کند و یک خانم باردار در طول بارداری بیشتر از زمان عادی به آهن نیاز دارد.

ـ منابع خوب آهن عبارتند از: سبزیجات سبز (مانند کلم بروکلی و اسفناج)، توت‌فرنگی، پسته و نان.

ویتامین C جذب آهن را بالا می‌برد و به همین خاطر توصیه می‌شود همراه یا بلافاصله بعد از خوردن غذاهای حاوی آهن، ویتامین C (آبلیمو، پرتقال، گوجه‌سبز یا …) نیز مصرف شود. اما کافئین، تئین و کلسیم باعث کاهش جذب آهن می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود از مصرف چای، قهوه، ماست و شیر همراه با غذاهای حاوی آهن و حداقل تا ۱ ساعت بعد از صرف این غذاها پرهیز شود.

متخصصان تغذیه به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند که از هفته بیستم بارداری، روزانه یک قرص مکمل آهن بخورند. البته اگر خانمی تغذیه خوبی داشته باشد و در آزمایش‌هایش نیز کم‌خونی دیده نشود، ضرورتی برای مصرف قرص آهن ندارد اما چنین موردی به ندرت پیش می‌آید. در ضمن توجه داشته باشید که مصرف قرص آهن ممکن است با بروز عارضه یبوست همرا باشد.

▪ کلسیم و روی

مصرف تمام مواد معدنی و به ویژه مصرف موادی مانند کلسیم و روی برای رشد جنین ضرورت دارند. اگرچه روی و کلسیم در مواد غذایی مختلف یافت می‌شوند اما در صورت نیاز به مصرف مکمل آن‌ها باید با پزشک مشورت شود.

خانم‌های بارداری که تحت درمان دارویی هستند (مثلاً خانم‌هایی که دیابت یا کم‌خونی دارند) و خانم‌هایی که سابقه زایمان نوزادی با کمبود وزن را دارند، حتماً باید برای مصرف انواع مکمل‌ها و مقدار آن‌ها با پزشک خود مشورت کنند. در ضمن باید به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد این مکمل‌ها نه تنها مفید نیست، بلکه ممکن است برای کودک بسیار مضر هم باشد، پس باید در مصرف آن‌ها حد اعتدال را رعایت کرد.

 

 

.

.

 

برچسب ها:

Back to top