مامای همراه شما / پرگ

بهداشت شخصی هنگام شنا در بارداری

خیلی از «مادران باردار» هستند که با این پرسش مواجه اند که آیا در دوران بارداری می توانند به شنا بروند یا خیر؟در این مقاله سعی کرده ایم به این سوال در سه ماهه مختلف «بارداری» پاسخ دهیم. در کل شنا رفتن خوب است اما باید توصیه هایی را رعایت کرد.

بسیاری از پزشکان به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند برای داشتن زایمان طبیعی راحت‌تر به استخر بروند و در آب پیاده‌روی کنند اما کم نیستند افرادی که این توصیه را رد می‌کنند و براین باورند عفونت‌های احتمالی از طریق واژن مادر به جنین منتقل می‌شود و خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.

باید بدانید رفتن به استخر به ویژه در ماه‌های پایانی بارداری بسیار آرامش بخش است، روی روند زایمان تاثیر مثبت دارد و مانع از اضافه وزن بیش از حد مادر می‌شود. هر چند باید مراقب بهداشت شخصیتان باشید اما در صورت رعایت نکات لازم مشکلی ایجاد نخواهد شد چون جنین درپوششی مخاطی در کیسه آمنیوتیکی قرارگرفته و سلامتش به همین راحتی‌ها به خطر نمی‌افتد.

شنا کردن، جریان خون را بهبود می ‌بخشد، کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه‌ها را افزایش می ‌دهد و استقامت عضلات را به همراه دارد. اما دلیل اصلی پیشنهاد شنا به عنوان ورزش برای دوران حاملگی آن است که در حین شنا، علی‌ رغم افزایش وزن دوران بارداری، احساس بی وزنی می‌ کنید و از طرف دیگر، می ‌توان گفت که تقریبا احتمال صدمه و جراحت در این ورزش وجود ندارد. وقتی که در حالت شناور در آب قرار دارید، احساس می ‌کنید که هیچ اضافه وزنی ندارید. به‌ علاوه، شنا موجب می ‌شود که عضلات شما نیز قدرت و وضعیت بهتری پیدا کنند.
انجام ورزش شنا در حاملگی به زایمان آسان تر و کنترل اضافه وزن در حین بارداری کمک کرده و با کاهش وزن خانم حامله در آب، از صدمه به مفاصل زانوی او جلوگیری می ‌کند.سه ماهه اول
در صورتی که توان بدنی شما اجازه می ‌دهد، یک روز در میان به مدت ۲۰ دقیقه شنا کنید تا بهترین بهره را از این ورزش ببرید.در صورتی که شنا، اولین فعالیت صبحگاهی شما باشد، می ‌تواند حالت تهوع صبحگاهی یا ویار را از بین ببرد و به شما در طول روز انرژی کافی بدهد.

سه ماهه دوم
دوران حاملگی، نیازی به متوقف کردن شنا نیست، زیرا این فعالیت ورزشی برای شما آسان است. آب در حین تمرین از مفاصل و رباط‌ های شما محافظت می‌ کند و از بروز آسیب ‌دیدگی یا گرم شدن بیش از حد بدن شما جلوگیری خواهد کرد.سه ماهه سوم
احتمالا شما نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود نخواهید داشت، اما استفاده از مایوی مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی می ‌تواند وضعیت بهتری را برای شما ایجاد کند.در کلاس های ورزش سبک آبی که در اطراف محل سکونت شما برگزار می شوند و مربی لایقی دارند، شرکت کنید. از دستورالعمل‌های کلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن، استفاده کنید.

.

برچسب ها: ,

Back to top