مامای همراه شما / پرگ

داشتن تحرک در دوران بارداری

داشتن تحرک در دوران بارداری

داشتن تحرک در هر سنی خوب است و ربطی به دوره ی خاص ندارد اما شاید بعضی ها این طور فکر کنند که در «بارداری» تحرک نیاز نیست و «مادر باردار» باید مرتب استراحت کند. در این مقاله ما خلاف این گفته را ثابت می کنیم و خواهیم گفت که در «دوران بارداری» هم باید تحرک داشت.

حتی در دوران بارداری هم باید تحرک داشت!

صرف اینکه آنها منتظر به دنیا آمدن بچه هستند، دلیل نمی‌شود تحرک شان را متوقف کنند و یک جا بنشینند! با این حال، ۲۷% از زنان و یک دهم زنان باردار بنابر توصیه های متعدد، حداقل ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی می‌کنند.

این نسبت ها از تحقیقی که بر روی زنان انجام شده است، به دست آمده اند، و علی رغم فواید بسیار زیاد تحرک برای زنان باردار، هنوز هم کم اند زنانی که به فعالیت جسمی می‌پردازند، حتی فعالیت بسیار متعادل مانند ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز نیز بسیار مفید خواهد بود. زنان فعالیت کمی دارند، و این فعالیت به مرور زمان کم و کمتر هم می‌شود. به طور کلی، کسانی که توصیه ها را رعایت می‌کنند جوان تر، مجرد و غیرسیگاری هستند. آنها سطح تحصیلی بالا و درآمد مناسبی دارند. عموماً، پیاده روی، ورزش مورد علاقۀ زنان است. به نظر می‌رسد که یک انگیزۀ قوی از سوی پزشکان عمومی، متخصصان زنان و ماماها برای تشویق زنان برای داشتن فعالیت روزانه ضروری است.

بارداری در سکون مطلق

فعالیت جسمی گردش خون و نیروی عضلانی را بهبود می‌بخشد، ضمناً ظرفیت های تنفسی و قلبی را هم بالا می‌برد. جلوی مشکلات کوچک بارداری را می‌گیرد یا آنها را کم می‌کند، مشکلاتی مانند: کمردرد، گرفتگی عضلات و پاهای سنگین.

در نهایت وزن را نیز تنظیم می‌کند! شنا، ژیمناستیک در آب و پیاده روی بهترین ورزش ها برای زنان باردار هستند. نتیجه آن که، اگر ورزشکار نیستید، زمان شروع یک فعالیت جسمی متعادل فرارسیده است و اگر بالعکس ورزشکار هستید، باید تعادلی میان انجام فعالیت ها و سکون تان برقرار کنید. به عقل سلیم تان اعتماد داشته باشید و با پزشک معالج تان مشورت کنید!

۳۰ دقیقه پیاده روی در روز را از یاد نبرید.

ورزش برای زنان باردار

به زنان باردار به شدت توصیه می‌شود که فعالیت جسمی داشته باشند، اما بهتر است که یک سری از اصول منطقی را رعایت کنند و میزان فعالیت جسمی و نوع ورزش شان متناسب با وضعیت بارداری شان باشد. به طور کلی، تنها ورزش هایی که نیازمند فعالیت بسیار شدید ماهیچه هاست، برای زنان باردار ممنوع اند زیرا این نوع ورزش ها می‌توانند باعث منقبض شدن رحم، سقط جنین یا حتی زایمان زودرس بشوند، برخی از این ورزش ها عبارتند از: اسکی، اسکی روی آب، ورزش های مبارزه ای، قایق سواری، شیرجه و… . انجام ورزش هایی از قبیل اسب سواری، اسکیت سواری، بسکتبال، هندبال، تنیس، ایروبیک و… نیز ممنوع هستند. در تمام موارد، برای انجام فعالیت های ورزشی باید از متخصص زنان مشورت گرفت تا او تأیید کند که آن ورزش برای نوزاد و مادر عوارض جانبی نداشته باشد.

 

برچسب ها: ,

Back to top