مامای همراه شما / پرگ

دردهای کاذب در بارداری

«مادران باردار» در «دوران بارداری» خودشان باید علائم و هشدارها را جدی بگیرند. دردهایی در بارداری وجود دارند که به دردهای کاذب معروف هستند و در این مطلب توضیح مفصل تری درباره آن ها داده ایم که دانستن آن می تواند مفید باشد.

دردهای کاذب دردهایی هستند که تداوم ریتمیک و منظمی ندارند و با استراحت کردن از بین می‌روند اما دردهای واقعی معمولا هر ۱۰ دقیقه یک بار تکرار می‌شوند، ریتم منظمی دارند و با استراحت از بین نمی‌روند. از طرفی دردهای واقعی اغلب در ناحیه بالای شکم، نواحی معده و رحم، زیر شکم و حتی کمر حس می‌شوند و ممکن است با تهوع و استفراغ همراه باشند.

این دردهای واقعی را نباید نادیده گرفت و اگر خانم بارداری با چنین دردهایی مواجه شد و فاصله دردها هم به مرور زمان کمتر شد باید بدون اتلاف‌وقت به بیمارستان مراجعه کند تا مورد آزمایش قرار بگیرد و وضعیت سلامت مادر و جنین بررسی شود. موارد اورژانسی دیگری هم وجود دارد که خانم باردار با مشاهده آنها باید بلافاصله به بیمارستان مراجعه کند. خون‌ریزی، کاهش حرکات جنین (کمتر از ۹ بار در روز)، ترشحات شفاف و گرم که لباس زیر خانم باردار را خیس می‌کند و… از جمله این موارد هستند.

پوشیدن لباس‌های راحت و سبک و همچنین استفاده از کفش‌هایی با پاشنه ۳ سانتی‌متر (نه کمتر و نه بیشتر) در کاهش و حتی رفع کمردردهای دوران بارداری به‌ویژه در روزهای آخر موثر است. از طرفی، توصیه ما به همه خانم‌های باردار این است که از انجام کارهای سنگین پرهیز کنند. بسیاری از خانم‌ها در روزهای آخر بارداری مشتاق‌اند اتاق کودکشان را بچینند و بالای نردبان و صندلی بروند اما باید گفت این کارها علاوه بر آنکه موجب تشدید کمردرد دوران بارداری می‌شود، بسیار هم خطرناک است و سلامت جنین و مادر را به مخاطره می‌اندازد.

متاسفانه بسیاری از خانم‌ها به دلیل همین سهل‌انگاری‌ها در روزهای پایانی بارداری دچار سقط جنین شده‌اند در صورتی که با رعایت نکات گفته شده، هیچ مشکلی پیش نمی‌آمد و زایمان سر موعد مقرر انجام می‌شد.

برچسب ها: , , , ,

Back to top