مامای همراه شما / پرگ

زایمان در آب و عوارض آن

زایمان در آب و عوارض آن

ممکن است خیلی از «مادران باردار» از عوارض زایمان در آب اطلاعی نداشته باشند یا فقط مزایای آن را دانسته باشند. در این مقاله عوارض زایمان در آب را از زبان متخصص «زنان و زایمان» برایتان شرح داده ایم تا به خوبی از آن آگاهی پیدا کنید.

دکتر آزاده دیباج متخصص زنان و زایمان همچنین در مورد عوارض این زایمان در آب بیان کرد:  احتمال خفگی، مسمومیت در آب که هنگام زایمان به علت فشار سر جنین به روده بزرگ مادر به صورت غیر ارادی مدفوع خارج می شود و جنین هم در همان آب به دنیا می آید.

شباهت‌های زایمان در آب با زایمان طبیعی
وی گفت: البته مادر پس از زایمان طبیعی بسیار سریع‌تر به شرایط دوران قبل از بارداری بازمی‌گردد و با توجه به بهبودی سریع‌، ارتباط میان مادر و نوزاد به نحوه بهتری برقرار شده و شیردهی سریع‌تر آغاز می‌شود و شباهت زیادی به روند زایمان طبیعی دارد.

دکتر کرم نیای فر در مورد افرادی که مناسب برای زایمان در آب هستند، عنوان کرد: زنان باردار باید در طول بارداری هیچ عوارضی نداشته باشند، ضربان قلب جنین منظم باشند، مادر عفونت داخل واژن و پارگی طولانی مدت کیسه آب نداشته باشد، لگن مادر در شرایط مناسب باشد،جنین درشت نباشد، زایمان کاملا فیزیولوژیکی صورت بگیرد و حداکثر زمان زایمان ۳-۴ ساعت باشد، البته این نوع زایمان برای زنان بارداری که اولین بار است باید طبق نظر پزشک معالج و دارای شرایط مد نظر باشد ولی در زایمان های دوم به بعد این روش بسیار مناسب تر است.

برچسب ها: , ,

Back to top