مامای همراه شما / پرگ

زمان زایمان

مطمئن ترین راه ها برای فهمیدن زمان زایمان،شناخت نشانه های زایمان است. این نشانه ها شامل علائمی مثل پارگی کیسهٔ آب و انقباض ها و دردهای مخصوص زایمان است.

چگونه بفهمم که زمان زایمانرسیده است

شناخت علائم ونشانه های زایمان باعث می شود که زنان باردار از زمان زایمان خود اطلاع پیدا کنند و خود را به موقع به بیمارستان برسانند تا خطری نه برای خودشان و نه نوزادشان پیش آید.

زمان زایمان

یکی از بهترین راه هایی که شما می توانید خود را به موقع به بیمارستان برسانید و آرامش خود را حفظ کنید، شناخت نشانه های زایمان است. این نشانه ها شامل علائمی مثل پارگی کیسهٔ آب و انقباض ها و دردهای مخصوص زایمان است.
زمان دقیق زایمان برای هیچکس مشخص نیست. پزشک شما براساس سونوگرافی های بارداری، تاریخی را معین می کند اما این تاریخ هم دقیق نیست. یکی از بهترین راه هایی که شما می توانید خود را به موقع به بیمارستان برسانید و آرامش خود را حفظ کنید، شناخت نشانه های زایمان است. این نشانه ها شامل علائمی مثل پارگی کیسهٔ آب و انقباض ها و دردهای مخصوص زایمان است.

علائم شروع زایمان
در تاریخی که پزشکتان برایتان معین کرده، به علائم زیر دقت کنید. این ها برخی از نشانه هایی است که به شما می گویند وقت آمدن کودکتان است.

آشنایی با نشانه های زمان زایمان

درد لگنی و کمر درد: از دیگر علائم شروع زایمان، درد در ناحیهٔ مقعد و کمر است. برخی از خانم ها با رسیدن به زمان زایمان فشارها و دردهایی را در ناحیهٔ پایین کمر، لگن و مقعد حس می کند. معمولاً دردهای این ناحیهٔ در انتهای بارداری، نشانهٔ شروع فاز اول زایمان است.

پاره شدن کیسهٔ آب:در روزهای آخر بارداری پاره شدن کیسهٔ آب نشانهٔ آغاز زایمان است و در این صورت شما خروج آب از واژن را حس می کنید. کیسهٔ آب معمولاً با رسیدن زمان زایمان پاره می شود و اگر در پروسهٔ زایمان این اتفاق نیفتد، پزشک خودش کیسه را پاره می کند. اگر کیسهٔ آب پاره شد اما هنوز درد شروع نشده، خوب است که خودتان را به بیمارستان برسانید تا شروع انقباض ها تحت نظر باشید. توجه داشته باشید که بعد از گذشت حدود ۲۴ ساعت از پاره شدن کیسهٔ آب، احتمال عفونت افزایش می یابد.

دردها و انقباضات زایمان
یکی از مطمئن ترین راه ها برای فهمیدن زمان زایمان، انقباض های رحم است. شما با شناخت انقباض های زایمان می توانید در زمان مناسب به بیمارستان مراجعه کنید. انقباض ها در طول بارداری شامل انقباض براکستون هیکس و انقباض زایمان است.

 

انقباضات زایمان: انقباضات زایمان مختص روزهای آخر بارداری است و هر خانم بارداری بهتر است که با علائم آن آشنا باشد. این انقباض ها ویژگی های زیر را دارند:
دارای ریتم منظم هستند.
با فعالیت تشدید می شود و با تغییر در موقعیت برطرف نمی شود.
به تدریج بیشتر و شدیدتر می شود و فواصل آنها کم خواهد شد.
هنگام انقباضات ممکن است ترشحات واژن غلیظ صورتی رنگ مشاهده شود.
ممکن است با اسهال و درد روده همراه باشد.
معمولاً با پارگی کیسۀ آب همراه است.
کمردرد آزاردهنده و احساس فشار در شکم و لگن وجود دارد.
اگر انقباض های شما این ویژگی ها را داشت، به بیمارستان بروید تا پزشک یا ماما وضعیت شما را بررسی کند. اگر در زمان زایمان هستید اما هنوز وارد فاز زایمان نشده اید، در محوطهٔ بیمارستان قدم بزنید و به توصیه های ماما یا پزشک بیمارستان گوش بدهید.

انقباض براکستون هیکس یا کاذب:انقباض براکستون هیکس ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد و نشانهٔ زایمان نیست. برای شناخت این انقباض باید بدانید که این انقباض ها با درد همراه نیستند، نظم ندارند و معمولاً در لگن یا جلوی شکم حس می شوند. این انقباض های ضعیف هستند و شما حس می کنید که رحم شما برای چند ثانیه سفت شده است و دوباره به حالت قبل برمی گردد. معمولاً انقباض براکستون هیکس زمانی بیشتر می شود که شما مدت زیادی سرپا ایستاده باشید یا این که بدنتان دچار کم آبی شده باشد. خوب است زمانی که این انقباض ها شروع شد، کمی استراحت کنید، مقداری آب بنوشید و تغییر وضعیت بدهید. مثلا اگر ایستاده اید بنشینید و اگر نشسته اید، دراز بکشید.

برچسب ها: , , , ,

Back to top