مامای همراه شما / پرگ

شنوای جنین در دوران بارداری

شنوایی جنین در بارداری

در بازه زمانی زیادی دکتران و مختصصان بر این باور بودند که جنین  در «دوران بارداری» هیچ دانش از محیط پیرامون خود ندارد، اما این باور غلط در طول زمان و پیشرفت سطح پزشکی از بین رفت و موضوع به طور کامل برگشت حال متخصصات بر این باورند که جنین نه تنها پیرامون خود را متوجه می‌شود و حتی می‌تواند تحت تاثیر آن قرار بگیرد.

به همین خاطر است که به مادران «باردار» می‌گویند که سعی کنند که در محیط‌هایی قرار گیرند که از شوک‌های ناگهانی درامان باشند.

طبق تحقیات انجام شده کودک زبان آموزی را از حمام زمان بارداری مادر شروع می‌کند.

جنین گوش شنوایی دارد

همیشه همه اینگونه تصور می‌کردند که در رحم سکوت مطلق برقرار است اما تحقیقات نشان داده جنین نه تنها میتواند صدای کارکرد اندامهای مادرش (صدای معده، تپش قلب، سکسکه و حتی گازهای دستگاه گوارشی) را بشنود، بلکه قادر است در زمانهایی که مادرش به سینما یا محلهای پرسروصدا مثل عروسی یا کنسرت می‌رود با لگدها و تکانهایی که میخورد به صداها واکنش نشان دهد.

البته نباید فرزندتان را به عنوان موجودی شنوا تلقی کنید، چون کودک تنها صدای مادرش را به طور مشخص میشنود و صدای مادر برایش آرام شبخش است. بعد از اینکه کودک به دنیا آمد میتواند صدای مادرش را بشناسد.

در یک پژوهش متخصصان به نوزادان یک روزه پستانکهایی را دادند که به دستگاه های ضبط صدا متصل بود. پستانکها بر اساس الگوی مکیدن کودک، دستگاه پخش صدای مادر کودک یا فرد دیگری را روشن میکردند.

نتیجه جالب این بود که کودکان ظرف ۱۰ – ۲۰ دقیقه توانستند طوری پستانک خود را بمکند که صدای مادر خودشان پخش شود. دکتر ویلیام فیفر،استادیار دانشگاه کلمبیا میگوید: «این نتیجه به ما ثابت کرد که نه تنها عشق نوزاد به مادرش غریزی است بلکه کودک از همان بدو تولد میتواند به سرعت یاد بگیرد.» نتیجه جالب دیگر این بود که نوزادان دربدو تولد به صدای پدر یا خواهر و برادرهایشان یا هر صدای دیگری که در دوران جنینی زیاد شنیده باشند، تمایل مشابهی نشان نمی‌دهند.

 این پدیده را میتوان به این شکل توجیه کرد که صدای مادر از دو راه به جنین میرسد، از طریق جدار داخلی شکم و محیط اطراف مادر. اگر نوزادان حق انتخاب داشتند، صدای مادرشان را طوری که از داخل رحم به گوششان می‌رسید، برمی‌گزیدند.

دکتر فیفر میگوید: «ما صدای مادران را برای کودکان طوری فیلتر کردیم که مانند صدایی که از داخل رحم میشنیدند به گوش برسد: آهسته و خفه. آنها صدای فیلتر شده را از صدای عادی مادرشان بیشتر دوست داشتند. »

زبان آموزی از دوران جنینی

تحقیقات نشان داده بچه ها اولین درس زبان مادری شان را در شکم مادرشان یاد میگیرند. نوزادان مورد مطالعه با شنیدن صدای پخش شده به زبان مادری شان (نسبت به زبان های خارجی) تند تر پستانک های مخصوص تحقیق تیم دکتر فیفر را می مکیدند. در اصل بچه ها ریتم صحبت کردن را بهتر از لغات منفرد تشخیص می دهند.

البته لازم نیست مادران باردار سرشان را به شکم شان بچسبانند و شروع به صحبت کنند تا فرزندشان زبان مادری را بهتر یاد بگیرد. جنین آن ها می تواند با گوش دادن به صحبتهای مادرش با دیگران، زبان را یاد بگیرد.

جنین حتی می تواند آنچه را مادرش با صدای بلند از روی کتاب می خواند، به ذهن بسپارد. علاوه بر تشخیص نوع زبان در بدو تولد (مثلا فارسی یا انگلیسی) مطالعه ای نشان داده بچه ها در شکم مادرشان آهنگ و الگوی داستانی را که می شنوند، تشخیص میدهند. در این تحقیق مادران باردار به مدت ۶ هفته روزی ۲ بار یکی دو داستان مشخص را برای فرزندشان خواندند.

بعد از تولد برای نوزادان ۳ روزه آنها داستان های مشابه را که شخص دیگری جز مادرشان خوانده بود، پخش کردند و این نوزادان الگوی مکیدن شان را طوری تغییر دادند تا بتوانند صدایی را که در دوران جنینی شنیده بودند، بشنوند.

برچسب ها: , ,

Back to top