مامای همراه شما / پرگ

فواید کتاب خواندن برای جنین

فواید کتاب خواندن برای جنین

شاید خیلی از «مادران باردار» درباره ی فواید کتاب خواندن در «دوران بارداری» چیز زیادی ندانند اما در این مقاله می خواهیم توضیحات مفیدی را در این زمینه ارائه دهیم که اهمیت کتاب خواندن را در این دوران نشان می دهد. دانستن این نکات قطعا مفید و راهنمای خوبی خواهد بود.

کتاب خواندن برای جنینی که هنوز درون رحم مادر است باعث افزایش پیشرفت های هوشی و احساست و نیز سلامتی می شود و قبل از اینکه کودک غان و غون کردن ( صداهای اولیه نوزاد) را شروع کند شاید حتی درون رحم مغز آنها صداها و شکل واژه ها و زبان را پردازش می کند.

زنان اغلب درباره اینکه باید برای فرزندشان طی دوران بارداری کتاب بخوانند می پرسند. آواشناختی صدا و کلمات مادر توسط جنین از همان ابتدا از سایر صداها قابل تفکیک است. این بدان معنا نیست که کودک متولد شده، شکسپیر و موزارت از بر بخواند بلکه اینگونه کودکان قادر به تشخیص ریتم و ملودی صدای مادرانشان هستند. به دلیل چنین شناختی بسیاری از متخصصین و مادران براین باورند که کتاب خواندن در زمان جنینی مزایای بسیاری دارد. پیشرفت در آموزش های اولیه که مانند یک ابزار موثر برای آرامش و آسایش فرزندانشان در طی دوران رشد آن هاست یکی از این مزایاست.

نتایج و اثرات کتاب خواندن مادر برای جنین در دوران بارداری

خواندن برای جنین درون رحم تجربه ایست برای پیوند بین شما و فرزند شما و هرکس دیگری از اعضای خانواده که  در امر خواندن شرکت می کند. هر کسی که با احساس بیشتری در لحن صدای خود وقایع را برای جنین درون شکم مادر مطرح می کند به او این اجازه را  می دهد که یک ارتباط احساسی با کودک برقرار کند. خواندن برای کودک به پدران این اجازه را می دهد که پیوند و ارتباط عاطفی تر و صمیمی تری با فرزند داشته باشد در مقایسه با پدرانی که ارتباطی با دوران بارداری ندارند و فقط نظاره گر این تجربه به عنوان یک تماشاگر هستند. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که بطور مداوم داستان خاصی برای آنها خوانده شده است پس از تولد نسبت به همان داستان واکنش رفتاری نشان می دهند. این واکنش می تواند به والدین کمک کند تا کودکانشان را قبل از خواب و رفتن به تختخواب آرام کند.

اخطار

باید در استفاده از هر آن چیزی که کودک شما را تحریک می کند احتیاط لازم را بکار ببرید و برای کودکی که هنوز متولد نشده است قبل از استفاده از هر وسیله ای که از خود صدا یا حرکت ایجاد می کند می بایست با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که هر حاملگی ویژگی ها و ظرافت های خاص خود را دارد سازندگان چنین وسایلی نمی توانند ادعایی بر امنیت و سلامت استفاده از آنها را داشته باشند و این وسایل برای وضعیت ها و موقعیت های مشابه پزشکی نمی توانند قابل استفاده باشند

ملاحظات

ویلیام فیفر، استاد روانشناسی رشد دردانشگاه کلمبیا و مدیر تحقیقاتی ، ثابت کرده است نوزادان پس از تولد چنانچه در زمان جنینی صداهای مادرانشان را شنیده باشند از بین صداها به صدای مادرشان واکنش نشان می دهند.

فیفر و همکارانش به طور تصادفی صداهای ضبط شده مادارن دیگر و صداهای مادران نوزادان تازه متولد شده را برای آزمایش پخش کردند. نوزادانی که صدای مادرشان را قبلا شنیده بودند با محکم تر مکیدن واکنش نشان دادند و این امر بر توانایی تشخیص صداهایی است که درون رحم بوده اند و می شنیدند دلالت دارد.

مفهوم و اهمیت کتاب خواندن مادر برای جنین در دوران بارداری

این تصور در مورد کودکان وجود دارد که شروع آموزش و شالوده زبان آموزی از زمان جنینی می باشد. همینطور که در رحم رشد می کنند یاد می گیرند که صداهای مادرشان را تشخیص دهند و با با صدای مادر به آرامش و امنیت برسند. بسیاری از محققین و پزشکان معتقدند که خواندن برای جنینی که هنوز درون رحم مادر است باعث افزایش پیشرفت های هوشی و احساست و نیز سلامتی می شود و پی برده اند که قبل از اینکه نوزاد غان و غون کردن ( صداهای اولیه نوزاد) را شروع کند شاید حتی درون رحم مغز آنها صداها و شکل واژه ها و زبان را پردازش می کند.

تصورات غلط

اختراعات جدید که در بازار فروخته می شود تحت عنوان مفاهیم آموزشی برای جنین مانند وسایل شنیداری که زنان باردار با تسمه به شکمشان می بندند تا موسیقی پخش کند یا داستان سرایی کند، ممکن است از نظر سلامت و بهداشت مناسب نباشد و ایده خوبی برای استفاده زنان باردار نیست. شواهد کافی وجود ندارد که این وسایل تأثیر گذار باشند به دلیل اینکه سرعت امواج صوتی در آب از هوا بیشتر است و امواج صوتی به شدت در مایع آمنیوتیک تقویت می شوند.(جنین در شکم مادر در آب است)

برچسب ها: ,

Back to top