مامای همراه شما / پرگ

فواید گریپ فروت در بارداری

تغذیه شاید یکی از مهمترین بخش‌های بارداری باشد. نه تنها برای اینکه شما از بدن خودتان مراقبت می‌کنید بلکه به این دلیل که هرچه می‌خورید روی بچه هم اثر می‌گذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که خانم‌ها رژیم غذایی متشکل از چربی‌های سالم، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی را دنبال کنند. اما غذا‌ها و میوه‌هایی هستند که شما باید در دوران بارداری به طور مداوم میل کنید: یکی از آن‌ها گریپ فروت است. این میوه در حالیکه کالری کمی دارد سرشار از مواد مغذی است که می‌تواند برای شما و نوزادتان فواید سلامتی زیادی به همراه داشته باشد. در این مطلب سعی داریم تا شما را با فواید گریپ فروت در بارداری اشنا کنیم.

نگهداری وزن
درحالیکه زیاد کردن مقدار مشخصی وزن در هنگام بارداری لازم است، خانم‌های بارداری هستند که با مشکل اضافه وزن زیاد یا چاق شدن خیلی سریع روبه رو می‌شوند. گریپ فروت با تنها ۵۲ کالری می‌تواند میان وعده خیلی خوب و مناسبی برای این دسته از افراد باشد و در مطالعات نشان داده شده که به کاهش وزن هم کمک می‌کند. البته کاهش وزن در دوران بارداری هدف نیست، اما می‌تواند در کم کردن اضافه وزن بیش از حد کمک کند.

پوستی سالم و زیبا
به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین بروز برخی آلرژی‌ها ممکن است در دوران بارداری با مشکلات پوستی روبه رو شوید. ویتامین C. موجود در گریپ فروت می‌تواند به شما کمک کند تا پوستی سالم و شاداب داشته باشید و حتی اثرات آسیب‌های پوستی به خاطر آفتاب و آلودگی را هم کاهش می‌دهد.

جلوگیری از سرطان
برای فکر کردن به راه‌های جلوگیری از سرطان هیچوقت خیلی زود نیست. گریپ فروت به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی اش یکی از میوه‌هایی است که از هر نوع سرطان جلوگیری می‌کند.

فشار خون و پره اکلامپسی
تقریبا در ۸ درصد خانم‌های باردار پره اکلامپسی رخ می‌دهد و اگر به خوبی مورد نظارت و مراقبت قرار نگیرد، می‌تواند منجر به زایمان زودرس یا حتی مرگ شود. همچنین داشتن پره اکلامپسی در بارداری اول می‌تواند باعث تکرار آن در بارداری‌های بعدی هم باشد. کسانی بیشتر در معرض پره اکلامپسی هستند که سابقه فشار خون بالا پیش از بارداری را دارند. گریپ فروت از آنجاییکه هم پتاسیوم و هم لیکوپن دارد، در زمینه مشکلات فشار خونی دوبرابر عمل می‌کند: نه تنها به کاهش آن کمک می‌کند بلکه حتی می‌تواند از بروز آن هم جلوگیری کند.

کلسترول
مشکل کلسترول بالا دارید؟ گریپ فروت که دارای فیبر و پکتین است مانند یک بازکننده عروق طبیعی عمل می‌کند. البته در ذهن داشته باشید که این میوه نمی‌تواند جایگزین یک سری دارو‌ها شود.

بی خوابی
در سه ماه آخر بارداری، خوابیدن دشوارتر خواهد بود و ممکن است دچار مشکلات بیخوابی شوید. مشخص شده است که گریپ فروت به کاهش این موضوع کمک می‌کند، خصوصا اگر دقیقا پیش از خواب مصرف شود.

کم خونی
برخی مطالعت پیشنهاد می‌کنند که رژیم‌های سرشار از ویتامین B. می‌تواند ریسک کم خونی را کاهش دهد. گریپ فروت می‌تواند به کم خونی که یکی از مشکلات متداول در بارداری است کمک کند.

سوءهاضمه و سوزش معده
همینطور که نوزاد رشد می‌کند، فضای کمتری برای ارگان‌های حیاتی مادر می‌ماند، این موضوع می‌تواند به علائم مرتبط با بارداری مانند سوءهاضمه و سوزش معده منجر شود. گریپ فروت به خنثی کردن اسید معده و کاهش چنین پیچیدگی‌هایی کمک می‌کند.

بیماری صبحگاهی
بسیاری از خانم‌های باردار در اولین ماه‌های بارداری دچار بیماری صبحگاهی می‌شوند. برای بعضی‌ها حتی خیلی شدید و آزاردهنده است. خوردن گریپ فروت به خصوص صبح زود خیلی کمک خواهد کرد. طعم ترش و شیرین آن می‌تواند حات تهوع را کاهش دهد و فیبر موجود در آن هم معده را آرام کند.

مشکلات دیابتی و گلوکزی
بعضی از مادر‌ها در دوران بارداری با مشکل دیابت روبه رو می‌شوند. گریپ فروت می‌تواند به کاهش این بیماری کمک کند؛ و از آنجاییکه قند کمی دارد یکی از میوه‌هایی است که به راحتی می‌توانید مصرف کنید.

سرماخوردگی و آنفولانزا
بهتر است در دوران بارداری سرما نخورید. به علاوه شما می‌خواهید تا آنجاییکه ممکن است برای نوزادتان سالم و سلامت بمانید. گریپ فروت با داشتن ویتامین C. به شما کمک زیادی خواهد کرد.

از دست دادن تراکم استخوان و مصرف کلسیم
کلسیم یکی از تغذیه‌های مهم در دوران بارداری است و برخی از مادر‌ها کمبود آن را حس می‌کنند. این موضوع می‌تواند منجر به مشکلاتی برای نوزاد و همچنین مادر شود. یک گریپ فروت ۲% کلسیم روزانه را تامین می‌کند؛ و اگر با دیگر منابع کلسیم مصرف شود می‌تواند به تراکم استخوان هم کمک کند.

مشکل روده و هیدراتاسیون
بارداری می‌تواند به مشکلات هضم هم منجر شود. یبوست یکی از مشکلات عمده این دوران است. همچنین از دست دادن آب بدن هم یکی از مشکلات بارداری در تابستان است که آن هم منجر به یبوست می‌شود. از آنجاییکه گریپ فروت آب زیادی دارد (تقریبا ۹۱%) می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

ورم
ورم ران‌ها و پا‌ها در دوران بارداری بسیار متداول است. از آنجاییکه گریپ فروت دارای ویتامین C. است می‌تواند به کاهش ورم پا‌ها کمک کند.

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، باید حتما درباره خوردن گریپ فروت با دکترتان صحبت کنید.

پیشگیری آسم
مطالعات همچنین نشان داده اند که رژیم‌های سرشار از ویتامین C. می‌تواند از آسم هم جلوگیری کند. با وجود اینکه این منفعت ممکن است به نوزاد منتقل نشود، اما بسیار مهم است که از به وجود آمدن آسم در دوران بارداری جلوگیری کنید.

هشدار: اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، باید حتما درباره خوردن گریپ فروت با دکترتان صحبت کنید. این میوه می‌تواند تاثیر بعضی دارو‌ها را خنثی کند و یا تغییر دهد. همچنین کسانیکه مشکل کلیوی دارند هم باید درباره آثارجانبی مصرف این میوه با دکتر مشورت کنند.


Back to top