مامای همراه شما / پرگ

ماساژ در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از مهم ترین دوارن زندگی است. در این دوران خانم های باردار مشکلاتی در زمینه روحی و جسمی پیدا می کنند. ماساژ در بارداری یکی از روش هایی است که تا حدودی به کاهش استرس و ناراحتی های این دوران کمک می کند. ماساژ از قدیمی ترین روش های طبیعی برای بهبود سلامت است. ماساژهای مخصوص بارداری در طول این دوران و حتی پس از زایمان هم انجام می شود

 

تکنیک های ماساژ بارداری

ماساژ در این دوران تکنیک های خاص خود را دارد. متخصصان تکنیک ها را بر اساس تحولات در بدن فرد باردار به کار می برند. حجم خون، در دوران بارداری به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند و جریان خون در ساق پاها اغلب به کندی صورت می گیرد. این تغییرات در گردش خون، خطر انعقاد خون در آن قسمت ها را افزایش می دهد. به همین دلیل متخصصان ماساژ بارداری، از انجام ماساژهای عمقی و وارد کردن فشارهای زیاد در قسمت ساق پاها خودداری می کنند. ضربات محکمی که در ساق پاها و مچ دست وارد می شود ممکن است باعث تحریک ماهیچه های لگن و رحم شود. بنابراین ماساژ بافت های عمیق، طب فشاری عمیق و ضربه به ساق پاها، ماساژهایی هستند که برای خانم های بارداری مجاز است. تمام ضرباتی که به ساق ها وارد می شود باید به سمت قلب حرکت کند.

فواید ماساژ در دوران بارداری

. استرس و دلهره و اضطراب را کاهش می دهد و سطح هورمون های استرس زا را کاهش می دهد.
. کاهش درد در ناحیه پشت و پاها
. کاهش ورم دست و پاها
. بهبود سردرد و تنش های ماهیچه ای
. تاثیر در گردش خون
. تاثیر خوب در خلق وخو
. کاهش سطح کورتیزول، یکی از شاخص های استرس
ماساژدرمانی می تواند جزئی از مراقبت های زمان بارداری باشد. در بارداری حجم خون فرد حتی تا ۵۰ درصد افزایش دارد. با این حال خون رسانی به پاها مختل می شود و از طرفی سطوح آنتی کواگولانت های بدن به طور طبیعی دستخوش تغییر می شود. یعنی هم از نظر فیزیکی و هم از نظر تغییرات شیمیایی بدن و به خصوص پاها در بارداری مستعد ایجاد تشکیل لخته خون می شود و بنابراین فرد باردار از ماساژ سود می برد. در ماساژ باید از ماساژ عمقی و ایجاد فشار شدید روی پاها اجتناب شود. ماساژ باید ملایم و به شکل ضربه آهسته آهسته روی پاها و به سمت قلب از پایین به بالا انجام شود. فشار روی شکم نباید اعمال شود و بهتر است از ماساژ ناحیه شکم به هر طریقی اجتناب شود.

 

ماساژ در وضعیت نشسته روی صندلی، استراحت به پهلو به خصوص پهلوی چپ انجام شود، یا بالش برای راحت بودن بیمار استفاده شود. بهتر است از روغن های آروماتراپی با توجه به اینکه همه روغن ها در بارداری مجاز نیستند، اجتناب شود. از خوابیدن به پشت اجتناب شود چون در این حالت روی عروق عمده و بزرگ تنه فشار وارد می شود و برگشت خون به قلب تحت الشعاع قرار می گیرد و از طرفی خون رسانی به جفت و رحم مختل می شود. بعد از هفته ۱۲ بارداری و در مورد بارداری های دوقلویی حتی زودتر از این زمان باید از خوابیدن روی شکم و فشار مستقیم روی پا و شکم اجتناب شود. یعنی فرد باردار نباید روی شکم بخوابد.

 

نسج نرم و تورم مفاصل در بارداری بیشتر ناشی از کاهش گردش خون و افزایش فشار روی عروق بزرگ توسط رحم در حال بزرگ شدن است. ماساژ تجمع مایع را در نسوج نرم و مفاصل برطرف می کند. ماساژدرمانی دردهای سیاتیکی ناشی از تورم و فشار اطراف اعصاب را کاهش می دهد و کمردرد و پادرد بیمار مبتلا را تخفیف می دهد. در ماساژدرمانی بهتر است فرد آموزش دیده این کار را انجام دهد. در بارداری های پرخطر و فشار خون بارداری(پره اکلامپسی)و زایمان زودرس و مواردی مثل جفت سرراهی یا خطر دکولمان جفت قبل از ماساژدرمانی حتما باید با پزشک متخصص مشورت شود. در واریس های بزرگ اندام تحتانی و مواردی که به واریس عمیقی مشکوک هستیم با خطر فرضی حرکت دادن لخته خون از برنامه های ماساژدرمانی اجتناب شود.

 

ماساژدرمانی به صورت های مختلفی انجام می شود و فواید زیادی دارد. از جمله فواید آن می توان:

. کاهش سردرد و کرامپ های عضلانی
. بهبود عمومی خلق(دیده شده افزایش سروتونین و دوپامین به دنبال ماساژتراپی افزایش پیدا می کند و احساس خوب در خلق و خوی فرد ناشی از این است)
. کاهش سطح استرس فرد
. تخفیف درد پاها و کمر

برچسب ها: , , , ,

Back to top