مامای همراه شما / پرگ

مراقبت های ماه نهم بارداری

آخرین ماه بارداری سخت و دشوار است. احتمالا احساس بزرگ شدن بیش از حد، ناراحتی و شاید هم کمی بی طاقتی می کنید. زمان به کندی سپری می شود. درد روز به روز بیشتر می شود. به سختی می توان برنامه ریزی خاصی انجام داد و بی صبرانه منتظر ملاقات با نوزادتان هستید. این چند راهکار به شما کمک می کنند تا ماه آخر بارداری را بهتر سپری کنید.
۱- خودتان را با بقیه مقایسه نکنید. همه راجع به خانمی که کیسه آب او در سی و هشت ماهگی پاره شده و غیره شنیده ایم. مقایسه کردن خودتان با بقیه و علائم و نشانه های موجود در بارداری دیگران کمکی به شما نمی کند. بارداری شما متعلق به خود شماست و قصه هر فرد با دیگری فرق دارد. این خیلی منحصر به فرد و خاص خواهد بود. حالا جزئیات آن هر چیزی باشد.
۲- از خواندن وبلاگها دوری کنید. به خصوص اگر آخر ماه قرار است وضع حمل کنید. این چیزها فقط آزار دهنده هستند. خواندن علائمی که دیگر خانمهایی که نزدیک به وضع حمل خود هستند، دارند هیچ فایده ای ندارد. ممکن است شما هیچکدام از آن علائم را نداشته باشید و با خواندن آن چیزها نگران شوید.
۳- تا جای ممکن ریلکس کنید. پاهایتان را بالا نگه دارید و کاملا آرام باشید. تا جایی که می توانید از این لحظه لذت ببرید.
۴- تا جایی که می توانید از خواب خود لذت ببرید. این البته برای خانم هایی است که می توانند واقعا بخوابند.
۵- منتظر اتفاقهای غیر منتظره باشید. شاید کیسه آب شما پاره شود. شاید دردهای شکم شروع شوند. شاید خارج از خانه بروید و درد زایمان آغاز شود. شاید به سزارین احتیاج پیدا کنید. اتفاق های زیادی می توانند تغییراتی در وضع حمل شما ایجاد کنند. البته شاید هم کمی هیجان انگیز باشند.
۶- موعد زایمان خود را تخمینی در نظر بگیرید. اگر آن روز گذشت، موردی نیست. موعد زایمان شما فقط یک تخمین زمانی است. هر موقع بچه شما آماده بیرون آمدن باشد، آن لحظه از راه می رسد.
۷- خودتان را مشغول نگه دارید ولی خیلی سرتان شلوغ نشود. البته در انجام این کارها زیاده روی نکنید. هر موقع لازم بود استراحت کنید.
۸- خیلی به علائم و نشانه ها توجه نکنید. البته این کار خیلی سختی است. اگر احساس می کنید از چیزی مطمئن نیستید با پزشک خود تماس بگیرید. ولی در مورد هر نشانه و علامتی وسواس و حساسیت به خرج ندهید.
۹- برنامه ریزی برای زمان زایمان کار خوبی است که می توانید انجام دهید. حتی اگر فقط در مورد اینکه می خواهید زایمان شما چطور باشد فکر کنید هم خوب است. اما خودتان را هم برای زمانیکه همه چیز طبق خواسته شما پیش نرفت آماده کنید. شاید هم همه چیز مطابق خواسته شما پیش برود که البته عالی خواهد بود. اما اگر اوضاع آن طور که می خواستید پیش نرفت، بهتر است  ذهنتان را باز نگه داشته و آماده هر اتفاقی باشید.
۱۰- چند غذای فریزری درست کنید. این بهترین ماه برای پر کردن فریزر از غذاهایی که درست کرده اید و تمیز کردن خانه است. البته به خودتان فشار زیاد نیاورید و استراحت لازم داشته باشید.

برچسب ها: , , ,

Back to top