مامای همراه شما / پرگ

مصرف ماست در بارداری

مصرف ماست در بارداری

تغذیه نقش اساسی در سلامتی «مادر باردار» دارد. توصیه های تغذیه ای فراوانی در «دوران بارداری» شده است. عمل به این توصیه ها در سلامتی «مادر باردار» اثرگذار است و عدم توجه به توصیه های غذایی سالم موجب بروز خطراتی خواهد شد. رژیم غذایی سالم باید از اولویت های هر «مادر باردار» باشد.

خوردن ماست در دوران بارداری

اگر ماست پاستوریزه باشد خوردن آن مشکلی ندارد. این مسئله در خصوص تمام محصولات لبنی صدق می کند. محصولات غیر پاستوریزه حاوی باکتری است که برای جنین یا مادر ضرر دارد.
بهتر است پیش از مصرف ماست نوشته روی آن را مطالعه کنید.

خواص ماست در دوران بارداری

ماست محصولی سالم است و حاوی مواد مغذی فراوانی می باشد.

 • پروبیوتیک: باکتری موجود در ماست به رشد جنین کمک میکند و مزایای زیادی نیز دارد. این باکتری هضم را راحت می کند و باعث می شود در طول بارداری مشکلات گوارشی نداشته باشید
 • کلسیم: از آنجایی که ماست محصول لبنی است حاوی کلسیم می باشد. کلسیم نه تنها برای استخوان ها ضروری است بلکه برای رشد جنین نیز لازم است.

نگرانی هایی در خصوص خوردن ماست در بارداری

به یاد داشته باشید از خوردن ماست غیر پاستوریزه بپرهیزید. انواع دیگر ماست که نباید بخورید عبارتند از: ماست پر چرب و سایر محصولات لبنی پر چرب. چربی اشباع شده برای هیچ کس خوب نیست به خصوص خانم باردار. خوردن این نوع ماست باعث مشکلات قلبی، گوارشی و افزایش وزن می شود. بنابراین همیشه ماست کم چرب یا بدون چربی بخرید.

 

مصرف سایر محصولات لبنی در بارداری

هر محصول لبنی غیر پاستوریزه در طول بارداری نباید مصرف شود. مادر و جنین در طول بارداری باید از لیستریا (بیماری خطرناک برای مادر و جنین) دور بمانند. در ادامه محصولات لبنی که نباید مصرف کنید ذکر شده است:

محصولات لبنی مطمئن

 • پنیرهای سفت. به جز پنیر چدار، پارمسان و استیلتون. در این پنیرها درصد رطوبت خیلی پایین است و احتمال رشد باکتری نیز بسیار کم است. بیشتر انواع این پنیرها پاستوریزه هستند.
 • پنیرهای نرم خاص. برخی پنیرهای نرم را می توان در طول بارداری مصرف کرد. اما مطمئن شوید این پنیرها پاستوریزه هستند. این پنیرها عبارتند از پنیر کوتاژ، پنیر خامه ای، موزارلا و …
 • پنیر نرم پخته شده. هنگامی که پنیر را می پزید باکتری های آن را از بین می برید. پیش از مصرف پنیر مطمئن شوید به خوبی بخارپز شده است.

محصولات لبنی غیر مطمئن

 • محصولات لبنی غیرپاستوریزه. همان طور که گفته شد قانونی کلی در خصوص ماست و سایر محصولات لبنی در بارداری وجود دارد. تا زمانی که محصولات پاستوریزه باشند خوردن آن ها در بارداری مشکلی ندارد. محصولات لبنی غیرپاستوریزه حاوی باکتری است که باعث لیستریا می شود.
 • پنیر نرم. این پنیرها با قالب های خاصی تهیه می شوند که این قالب ها ضرر دارند. بعلاوه این پنیرها از شیر بز تهیه می شوند که غیر پاستوریزه هستند. اگر می خواهید این پنیرها را مصرف کنید باید آن ها را بپزید.
 • بلوچیز نرم. این پنیرها مانند پنیر نرم نباید مصرف شود.

  نکاتی در خصوص خوردن ماست در بارداری

  خانم باردار باید روزانه سه وعده ماست مصرف کند و هر بار ۲۰۰ گرم ماست باید بخورد. می توانید ماست را همراه با میوه مصرف کنید.

نهایتا به یاد داشته باشید ماست، پنیر و سایر محصولات لبنی برای بدن مادر و جنین لازم است. بنابراین از مصرف آن ها خودداری نکنید. مطمئن شوید محصولات پاستوریزه هستند یا پخته شده اند.

برچسب ها: , ,

Back to top