مامای همراه شما / پرگ

ممنوعیت اسپر مو در دوران بارداری

ممنوعیت اسپر مو در دوران بارداری

استفاده از اسپری مو در «بارداری» برای نوزادتان خطر آفرین است. مادران «باردار» بهتر است در «دوران بارداریشان» با اسپر مو در مدت زمان طولانی در ارتباط نباشند. به خصوص اگر نوزادشان پسر است. در صورت ارتباط با اسپر مو در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن نوزاد پسر با مشکلات و نواقص اعضای تولید مثل افزایش می‌یابد.

در این صورت نوزاد پسر با نقص عضو اعضای جنسی متولد می‌شود به صورتی که مجرای ادراری کودک از غدد جنسی جدا می‌شود.

طبق تحقیقات ارائه شده استفاده و در تماس بودن مادر «بارداری» در طی «دوران بارداری» با اسپر مو خطر ابتلا به این نقص عضو برای کودکشان را تا ۲ برابر بیشتر می‌کند.

اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد که از سال ۲۰۰۵ از استفاده از آن در اسپری ‌های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می ‌شود.

نتایج بررسی های صورت گرفته شنان داده است که استفاده از محصولات حالت دهنده مو در زنان باردار می تواند با تولد نوزاد ناقص و معیوب در ارتباط باشد

پژوهشگران علوم پزشکی در کالج ایمپریال لندن می گویند می گویند تماس با اسپری مو در دوران بارداری برای نوزاد خطرناک است.

آنان عنوان کردند که اگر زنان در دوران بارداری بطور مداوم با اسپری مو تماس داشته باشند، احتمالا خطر تولد نوزادان پسر با مشکلات و نواقص اعضای تولید مثلی، افزایش پیدا می‌ کند. این افراد بخصوص شامل ارایشگرهایی می شود که به ویژه در محل کار یعنی آرایشگاه تماس نزدیک و دائمی با این مواد دارند.

در این وضعیت نوزادان پسر با نقص اعضای جنسی متولد می ‌شوند، به طوری که مجرای ادراری آن ها از غدد جنسی جدا می‌ شود.

دانشمندان تاکید کردند که تماس مادران با اسپری مو در دوران بارداری خطر بروز این نقص عضو را در نوزادان پسر تا دو برابر افزایش می ‌دهد.

مطالعات نشان می ‌دهد که نرخ ابتلا به این نقص عضو در کودکان پسر طی دهه ‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

برخی کارشناسان می‌ گویند که نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که فتالاتس نامیده می‌ شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است. این ماده شیمیایی می تواند تعادل هورمون ‌ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی‌ ها چند سال است که در اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد که از سال ۲۰۰۵ از استفاده از آن در اسپری ‌های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می ‌شود.شفاانلاین

برچسب ها: ,

Back to top