مامای همراه شما / پرگ

وضعیت مادر و جنین در هفته آخر

یک هفته باید منتظر بمانید. صبرتان ته کشیده و دیگر حوصله انتظار ندارید می‌خواهید هرچه زودتر او از راه برسد. شکم بزرگ شما را خسته کرده و دوست دارید از دست آن زودتر خلاص شوید. بهتر است به جای این نگرانی‌ها به فکر آماده‌کردن وسایلی باشید که در انتهای بارداری به آن نیاز دارید.

وضعیت جنین

او دیگر کاری در کیسه آمنیون ندارد. هر کاری که باید انجام می‌داد انجام شده و همه اعضای بدنش به اندازه کافی تکامل یافته‌اند و دیگر نیازی به ماندن او در اتاقک کیسه آب نیست. او چند هفته است که اسباب و وسایلش را جمع کرده و منتظر است تا به خانه جدیدش نقل مکان کند.

او هم خسته شده و احتمالا غرهایی هم در دلش خواهد زد. حق دارد جایش تنگ و منتظر است تا رحم آمادگی خود را برای بیرون راندن او اعلام کند. جنینی با وزن حدود ۳ کیلو و ۵۰۰ گرم و قدی حدود ۵۰ یا ۶۰ سانتی زمان سختی را در رحم می‌گذراند.

جفت هم این یار ۹ ماهه جنین الان طولی به اندازه ۵۵  و طولی به اندازه یک تا ۲سانتیمتر دارد.  او در هنگام بیرون آمدن جنین او را تنها نمی‌گذارد و همراه او بیرون می‌آید.

وضعیت مادر

رحم شما به تدریج طی این هفته و هفته آینده برای زایمان آماده می‌شود و گردن رحم نرم‌ و باز می‌شود. دردهایی که معمولا شما تاکنون تحمل می‌کردید بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه بود، اما اکنون مدت زمان آن افزایش پیدا کرده است.

اگر دردها بیشتر از یک دقیقه و هر بار به مدت ۵ دقیقه یکبار تکرار شوند احتمالا زمان آن رسیده تا بار خود را بر زمین بگذارید. بهتر است در این هفته‌ها حرکات جنین را کنترل کنید. اگر او به شدت تکان می‌خورد یا اینکه ناگهان آرام شده باید هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید و برای زایمان آماده شوید.

مراقبت های بارداری

شما از قبل انتخاب کرده‌اید که به صورت طبیعی زایمان خواهید داشت یا با عمل جراحی. اگر شما زایمان طبیعی را انتخاب کرده‌اید بهتر است بدانید آمادگی های لازم برای زایمان طبیعی چگونه است.

اول اینکه باید برای زایمان طبیعی آماده شوید. شیوه‌های آماده سازی یکی استفاده از تنقیه و تراشیدن ناحیه عانه و آماده کردن پوست بسته به نظر پزشک است. در بیمارانی که دچار یبوست هستند و مقادیر زیادی مدفوع در معاینه لگنی لمس می‌شود باید تنقیه صورت گیرد.

  در مرحله اول زایمان طبیعی دهانه رحم باز و به سمت بالا کشیده می‌شود. دردهای زایمان به دلیل جمع شدن عضلات رحم ایجاد می‌شود و تا باز شدن دهانه رحم به اندازه۱۰ سانتی‌متر ادامه می‌یابد. ۱۰ سانت اجازه خروج سر را از لگن می‌دهد. طی این مراحل مادران باردار باید به فکر آن روش‌های شل‌سازی و تنفس باشند که از دو ماه قبل برای آن تمرین کرده‌اند.

در زمان شروع دردها نباید خود را جمع کنید. مرحله بعد زورزدن برای خروج نوزاد است و این زمانی اتفاق می‌افتد که پزشکان سر نوزاد شما را ببینند.

برای زور زدن باید سرتان را به چانه بچسبانید و دهانتان را ببندید و سپس به آرام زور بزنید. پس از تولد نوزاد زمان خروج جفت می‌رسد. دراین مرحله آخرین انقباضات رحمی بعد از تولد کودک جفت را از رحم خارج می‌کند.

تغذیه

آماده سازی برای شیردهی

در هفته ۳۹ بارداری، بدن شما خود را برای اولین تغذیه کودک آماده می‌کند. سینه شما در این هفته بزرگ‌تر می‌شود و این حالت ممکن است تا پس از زایمان، یعنی زمانی که شما به کودک خود شیر دهید، ادامه یابد. ممکن است شیر زرد رنگی به نام آغوز، از سینه شما بیرون آید. این ماده از مواد مغذی و آنتی بادی‌هایی تشکیل شده که برای اولین تغدیه کودکتان بسیار مناسب است.

اگر برای شیردهی برنامه ریزی کردید، تغذیه شما در این دوره بسیار حائز اهمیت است. ویتامین دی، ماده ای است که در شیر مادر یافت نمی‌شود بنابراین شما باید با مصرف مکمل‌های لازم، این ماده را دریافت کنید.

نکات تغذیه‌ای که باید رعایت کنید:

  • از ماده غذایی مختلف مانند حبوبات، لبنیات، میوه ها و سبزیجات و… مصرف کنید.
  • ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز مصرف کنید.
  • تقریبا ۱۳ فنجان آب و نوشیدنی‌های دیگر در روز بنوشید.
  • شما باید در این دوره مواد مغذی لازم برای بدن خود و کودکتان را فراهم کنید. سعی کنید قبل از تولد کودکتان، چند وعده غذای ساده بپزید و در فریزر نگه دارید تا بتوانید بعدها تنها با گرم کردن آنها را مصرف کنید.

Back to top