مامای همراه شما / پرگ

۴مورد بسیار مهم از نیاز خانم های باردار

۴ مورد بسیار مهم از نیاز خانم های «باردار» :

در طول «دوران بارداری» بدن به همه نوع مواد غذایی نیاز دارد ولی در این بین ۴ نوع وجود دارد که بیشتر از سایر مواد غذایی حایز اهمیت هستند . آن ۴ نوع ماده غذایی عبارتند از : آهن و اسیدفولیک و کلسیم و روی حال سوالی که خانم های «باردار» در این خصوص برایشان پیش می آید آن است که به چه میزان باید از این مواد استفاده کنند و یا اینکه آیا باید این ۴ نوع ماده را به عنوان یک مکمل مورد استفاده قرار دهند و یا در قالب یک غذا؟!

حال در این مقاله سعی داریم تا پاسخ این قبیل سوالات را بدهیم تا شاید کمی از دغدغه های خانم های «باردار» را کاهش داده باشیم .با  ما همراه باشید تا نظر کارشناسان تغذیه درا در این خصوص جویا شویم :

آهن در «دوران بارداری»:

یک خانم «باردار» باید بداند که بدن او نسبت به زمانی که «باردار» نبوده است خیلی بیشتر به آهن نیاز دارد . پس سعی کنید در این دوران از مواد غذایی که دارای آهن بیشتری هستند به مقدار بیشتری استفاده کنید .

در واقع باید بگوییم که آهن خون مورد نیاز برای فرستادن مواد غذایی به جفت را تهیه می نماید .

چه خوراکی هایی دارای مقادیر بیشتر از آهن هستند؟

پسته و نان و توت فرنگی و  کلم بروکلی و اسفناج از جمله خوراکی های حاوی آهن می باشند .

در این خصوص باید یک نکته را متذکر شویم و آن این است که خانم های «باردار» باید به این موضوع توجه داشته باشند که مصرف ویتامین C می تواند تا میزانی میزان جذب آهن را بالا ببرد . مواردی که دارای ویتامین C هستند عبارتند از : گوجه سبز و پرتقال و لیمو و… پس سعی کنید همراه با غذا و یا بافاصله کم پس از صرف غذا از این موارد حتما استفاده نمایید .

اما کافئین، تئین و کلسیم باعث کاهش جذب آهن می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود از مصرف چای، قهوه، ماست و شیر همراه با غذاهای حاوی آهن و حداقل تا ۱ ساعت بعد از صرف این غذاها پرهیز شود.

متخصصان تغذیه به خانم‌های باردار توصیه می‌کنند که از هفته بیستم بارداری، روزانه یک قرص مکمل آهن بخورند. البته اگر خانمی تغذیه خوبی داشته باشد و در آزمایش‌هایش نیز کم‌خونی دیده نشود، ضرورتی برای مصرف قرص آهن ندارد اما چنین موردی به ندرت پیش می‌آید. در ضمن توجه داشته باشید که مصرف قرص آهن ممکن است با بروز عارضه یبوست همرا باشد.

▪ اسید فولیک

اسید فولیک یا همان ویتامین B۹ در سه ماهه اول بارداری (و حتی از ۲ ماه قبل از شروع بارداری) مورد نیاز است. این ویتامین در تشکیل و تکامل سیستم عصبی جنین نقش مهمی دارد. کمبود اسید فولیک در نخستین ماه‌های بارداری ممکن است به بیماری اسپینا بیفیدا منجر شود. این بیماری به دنبال عدم تکامل رشد مغز، نخاع و پرده مننژ بروز می‌کند و منجر به فلج شدن نوزاد می‌شود. این ویتامین همچنین می‌تواند از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های مادرزادی مانند لب‌شکری جلوگیری کند.

ـ منابع مناسب اسید فولیک عبارتند از:

جو، میوه‌ها و سبزیجات تازه، آب پرتقال، عدس، نخود و برنج.

اما سوای مصرف این مواد غذایی، استفاده از مکمل اسید فولیک (روزانه ۴۰۰ میکروگرم) از ۲ ماه قبل از بارداری و تا انتهای ۳ ماهه اول بارداری توصیه می‌شود. البته این مقدار فقط برای خانم‌هایی با شرایط عادی توصیه می‌شود و در شرایط غیر عادی حتماً نیاز است که با پزشک در مورد میزان مصرف این مکمل مشورت شود.

 

▪ کلسیم و روی

مصرف تمام مواد معدنی و به ویژه مصرف موادی مانند کلسیم و روی برای رشد جنین ضرورت دارند. اگرچه روی و کلسیم در مواد غذایی مختلف یافت می‌شوند اما در صورت نیاز به مصرف مکمل آن‌ها باید با پزشک مشورت شود.

خانم‌های بارداری که تحت درمان دارویی هستند (مثلاً خانم‌هایی که دیابت یا کم‌خونی دارند) و خانم‌هایی که سابقه زایمان نوزادی با کمبود وزن را دارند، حتماً باید برای مصرف انواع مکمل‌ها و مقدار آن‌ها با پزشک خود مشورت کنند. در ضمن باید به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد این مکمل‌ها نه تنها مفید نیست، بلکه ممکن است برای کودک بسیار مضر هم باشد، پس باید در مصرف آن‌ها حد اعتدال را رعایت کرد.

برچسب ها: ,

Back to top