آزمایشات ماه چهارم بارداری

«ماه چهارم بارداری» همان طور که گفتیم پایان دوران سخت و شروع دوران آرام‌تری نسبت به «سه ماه اول بارداری» است. در این سه ماه «دوران بارداری» برخی از نکات پزشکی هستند که ما سعی می‌کنیم به شما یاد‌آوری کنیم.

«سه ماه دوم بارداری» از طرفی دوران مهمی است زیرا برخی از مشکلات قابل جنین در بازه زمانی قابل فهمیدن و درمان و یا پیشگیری است.

برخی از آزمایش‌های مهم ماه چهارم باردری

بررسی‌هایی که در این ماه باید انجام دهید مشابه ماه قبل است و پزشک باید مواردی مانند وزن، فشار خون، اندازه و شکل رحم، قند و پروتئین ادرار، ضربان قلب جنین و نشانه‌های تورم مچ پا، تغییرات بینایی یا درد شکمی را بررسی کند. ممکن است آزمایش‌هایی برای این ماه به شما پیشنهاد شود:

  • سونوگرافی در هفته ۱۶ تا ۲۰٫ سونوگرافی امواج صوتی ایجاد می‌کند تا عکسی از جنین در مانیتور به مادر بدهد. سونوگرافی در این ماه می‌تواند حضور دوقلوها و موقعیت دقیق جفت را مشخص کند. بهتر است این سونوگرافی را با مثانه پر انجام دهید.
  • آزمایش آلفافتوپروتئین برای مشخص کردن نقایص لوله عصبی در هفته شانزدهم انجام می‌شود. این آزمایش در ادامه آزمایش‌های غربالگری ترکیبی است که در هفته‌های ۱۱ و ۱۳ انجام می‌شود. اگر AFP در خون شما زیاد باشد ممکن است به این معنا باشد که دوقلو حامله‌اید یا جنین مبتلا به اسپینابیفیدا، نوعی نقص لوله عصبی است. اگر میزان AFP پایین باشد به معنای این است که شما به‌تازگی باردار شده‌اید و سن بارداری‌تان آن چیزی که فکر می‌کردید، نیست. اگر AFP غیرطبیعی باشد سونوگرافی مفصل‌تری برای بررسی ستون فقرات جنین لازم است.

• بررسی آمنیوسنتز برای تشخیص آن است ‌که جنین کروموزوم غیرطبیعی نداشته باشد. این آزمایش برای خانمی تجویز می‌شود که در آزمایش‌های قبلی او نشانه‌هایی از برخی مشکلات وجود داشته باشد. آمنیوسنتز به زنان بالای ۳۵ سال هم به منظور بررسی سندرم داون توصیه می‌شود. این کار خطر سقط جنین را هم به همراه دارد.