مامای همراه شما / پرگ

یبوست در بارداری

بارداری یکی از زیباترین دوران برای هر شخص بارداری به حساب می آید. زیرا فرد باردار در این دوران لحظات شگفت انگیز و جذابی را تجربه می کند. اما موردی که وجود دارد اینست که در این دوران سیستم بدن فرد تغییر کرده و ممکن است مشکلاتی برای فرد باردار بوجود آید. یکی از نارحتی ها و مشکلاتی که در این دوران شایع تر است یبوست می باشد.این مشکل نباید سطحی در نظر گرفته شود و حتما بایستی اقدامات مورد نظر برای درمان این بیماری اعمال شود. زیرا در بسیاری موارد بیماری یبوست ، بواسیر (هموروئید) را در پی خواهد داشت.

علت بروز مشکل یبوست

بیشتر زنان باردار در دوران بارداری خود با مشکل یبوست درگیر هستند .دلیل آن نیز بزرگ شدن رحم می باشد. در واقع فشار حاصل از بزرگ شدن رحم بر روی رکتوم (راست روده – قسمت انتهایی روده بزرگ که به مقعد ختم می شود) و اثر هورمون های حاملگی که باعث کاهش انتقال غذا در دستگاه گوارش می شوند ،موجب بروز یبوست در فرد می شود. مسئله مهمی که وجود دارد اینست که قرص آهن می توانند یبوست را بدتر نماید.در ادامه به عواملی که موجب بروز یبوست می شوند اشاره خواهیم نمود:

هورمون ها

تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بسیار شایع می باشد .این تغییرات در ماههای آخربارداری ایجاد شده و عوارشی مانند شل شدن برخی ماهیچه ها مانند ماهیچه ها یا عضله هایی که باعث فشارآوردن به غذاها به سمت دستگاه گوارش می شود، را در پی دارد. از اینرو این کار باعث انتقال سریع غذاها به سمت روده می شود و در نتیجه فرد باردار موجب اختلال یبوست می شود

کم آبی

کم آبی نه تنها برای زن باردار بلکه برای هر شخصی به شدت مضر می باشد. این مسئله در مورد زن باردار بسیار پر اهمیت تر می باشد. توصیه اکثر پزشکان بر اینست که درصورت داشتن حالت تهوع در ماه های اولیه بارداری ،بهتر است مقدار تعیین شده ای غذا و نوشیدنی برای حرکت روده هایتان بخورید.اگر باز هم حالت تهوع ادامه داشت، احتمالا به دلیل عملکرد غلط روده ها و دفع سخت مدفوع یا همان دچارشدن به یبوست می باشد که به دلیل کم آبی بدن، باعث ادامه دار شدن حالت تهوع می شود. بنابراین خوردنن آب در این دوران به شدت توصیه می شود.

قرص آهن

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم قرص آهن یا همان مکمل آهن یکی دیگر از مواردی است که موجب ایجاد یبوست در دوران بارداری می شود. زیرا در بسیاری موارد این مکمل تداخلی در روند هضم غذا ایجاد می کند. بنابراین بخشی از این آهن از جریان خون خارج می شود و برخی دیگر به سمت روده ها حرکت می کند و در ترکیب با سایر مواد، موجب بوجود آمدن یبوست می شود.

درمان یبوست در بارداری

در ادامه مباحث ذکر شده بهتر است بدانید که روشهایی برای درمان یبوست در بارداری وجود دارد که تا جد زیادی می تواند در رفع این مشکل تاثیرگذار باشد. بسیاری از پزشکان برای درمان این مشکل توصیه می کنند که فرد باردار باید زیاد آب نوشیده و میوه را بهمراه پوست مصرف کنید. زیرا پوست میوه ها سرشار از فیبر هستند و در نتیجه به افزایش سرعت حرکت غذاها به سمت روده و اجابت مزاج شما کمک می کنند . ار اینرو راه حلهای پیشنهادی برای رفع مشکل یبوست به شرح زیر می باشند:

 • نوشیدن مایعات فراوان
 • کاهش یا حذف مکمل آهن
 • پرهیز از خودرمانی دارویی
 • پرهیز از نوشیدنی‌های حاوی کافئین
 • انجام حرکات ورزشی
 • رژیم غذایی ملین و مناسب
 • حفظ آرامش عضلات کف لگن
 • طب فشاری یا طب سوزنی
 • آروماتراپی
 • هومیوپاتی
 • رفلکسولوژی

شما در هنگام یبوست چه اقداماتی را انجام می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top